Google, yapay zeka modeli Gemini’yi tanıttı! GPT-4 rakibi olması bekleniyor

Google, yapay zeka tarafında çalışmalarını hız kesmeden sürdürürken, Gemini adlı yapay zeka modelinin ertelendiği haberleriyle gündeme gelmişti. Şirketin, OpenAI’nin geliştirdiği GPT-4’e rakip olacak bir sistem geliştirdiği ancak bunu tanıtmayı planlamadığı iddia edilmişti ancak beklenen tanıtım gerçekleşti ve Gemini tanıtıldı.

GOOGLE’IN GEMINI’Sİ NELER YAPIYOR?

Farklı görev ve cihazlarda kullanılması planlanan Gemini’nin ultra, pro ve nano gibi sürümleri var. Bu sürümlerden ultra olan en büyük ve yetenekli olarak tanımlanıyorken, pro model çeşitli görevlerle sınırlanıyor. Gemini Nano ise mobil cihazlarda kullanılması için tasarlandı.

Google ilk olarak abonelerine uygulama içinden sunulacak. Gemini Pro, Generative AI Studio veya Google’ın Cloud’da yer alan Vertex AI üzerinden hızlı bir şekilde 13 Aralık’tan itibaren kullanıma açılacak.

Gemini Ultra’nın çıkışı ise yeni yılı bulacak.

Model şu anda yalnızca İngilizce çalışabiliyor olsa da ilerleyen dönemde Türkçe de dahil pek çok dile yer verilecek. Gemini ve sohbet botu Bard’ı entegre çalışacak şekilde tasarlayan Google, GPT-4’ü geçecek düzeyde olduğunu söylüyor.

Google burada OpenAI’nin gelişimini yakalamak istiyor ve söylenene göre Gemini, kompleks ve çok karmaşık görevlerin bile altından kalkabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx