Geçen dönemin Tuncay Özkan başkanları lobi yapıyor: “Vallahi hiç ilgim olmadı”… İzmir’de kimler nereye aday

Gamze İşler

İzmir’de ilk defa çok çekişmeli geçeceği düşünülen yerel seçimlerde CHP’nin işi önceki seçimler kadar kolay olmayacağa benziyor.

Her partinin kendi adaylarıyla belediye başkanlık seçimine gireceği 31 Mart seçimleri için bazı ilçelerde CHP’de yeni isimler ve adaylardan daha çok eski isimler ve eski belediye başkanlarının konuşuluyor olması CHP seçmenini heyecanlandırmadı.

CHP’de Strateji toplantısı için Aralık ayının ilk günleri Antalya’da milletvekilleri kampa girecek. İl Başkanları için de ayrıca düzenlenecek olan strateji toplantısının ana maddesi “yerel seçimler” olacak.

Aliağa: Erol Güngör, Savaş Dağdeviren, Selim Tok ve Ümit Devran

Balçova: Mevcut Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın eşi eski Balçova Belediye başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın belediyeyi yönettiği iddiaları üzerine birçok kez gündeme gelen Balçova Belediyesi için CHP’li isimler seçim yarışına başladı. Balçova belediye başkanlığı için Genel Merkez ‘de isimleri geçenler; Onur Yiğit ve Emir Cömert.

Bayındır: İlçe belediye başkanlığı için ismi geçenler şöyle; CHP’li Behzat Aydilek, Tamer Yanık, Durmuş Köpüklü ve Ufuk Sesli

Bayraklı: İzmir’in önemli ilçelerinden olan Bayraklı Belediyesi için bir önceki yerel seçimlerde aday olmak isteyen PM üyesi Erdal Aksünger Kemal Kılıçdaroğlu vetosuyla karşılaşmıştı. Yerel seçimlerde yeniden aday olacağı konuşulan Aksünger mevcut başkan Serdal Sandal ve İrfan İnanç Yıldız isimleri İzmir kulislerinde konuşuluyor.

Bergama: İlçe belediyesi için İzmir Büyükşehir başkan vekili Mustafa Özuslu, eski Bergama Belediye başkanı Mehmet Gönenç ve Ecevit Canbaz isimleri konuşuluyor. Özuslu’nun kulislerde baskın olduğu ifade ediliyor.

Beydağ: İlçe belediyesi için CHP’de ismi geçenler, Vasfi Şentürk ve Hamdi Halis.

Bornova: Mevcut Başkanı Mustafa İduğ’un kendi şirketinden belediyeye mal sattığı ve faturaların haberlere konu olması ve belediye içerisinde yaşanan taciz iddialarının gündemi sarsması olayları sonrası 2024 yerel seçimleri için adaylığının zor olduğu CHP kulislerinde konuşulurken Bornova belediyesi için öne çıkan isimler ise; Ömer Eşki, eski Bornova belediye başkanı Olgun Atilla ve Eczacılar Odası başkanı Tuncay Sayılkan oldu.

Buca: İzmir’in en büyük ilçesi Buca‘da CHP içerisinde aday adayı bolluğu yaşanıyor. Buca’da Pazar yerlerini pazarcılara kayıt dışı para karşılığı satan ve dekontların ortaya çıkmasıyla İzmir’de gündem olan isim Serkan Kalmaz yine şaibeli işlerde adı geçen ve haberlere konu olan CHP’li isim Görkem Duman Tuncay Özkan’ın ekip arkadaşı olduğu ifade edilen Berk Hızlıateş, Umut Orkun Uğraş, müteahhit Zeki Karaoğlu ve CHP ‘li isim Veli Ağbaba’nın desteklediği ifade edilen Zekiye Seda Sönmez’in isimleri geçiyor. Genel Merkez kulislerinde ise, mevcut başkan Erhan Kılıç’ın bir dönem daha Buca’da kalacağı bilgileri konuşuluyor.

Çeşme: Tuncay Özkan’ın belediyesi olarak CHP’liler tarafından ifade edilen Çeşme Belediyesi için Özkan’ın eski şoförü, danışmanı sonra Çeşme belediyesi Özel kalemi ve daha sonra mevcut Çeşme belediyesi başkan yardımcısı olan Orkun Kalonya’nın ve Onur Saatli’nin adı geçiyor.

Çiğli: Mevcut başkan Utku Gümrükçü, Erdal Mansuroğulları ve İbrahim İncesu isimleri kulislerde konuşuluyor.

Dikili: Adil Kırgöz, Kemal Doyuran ve Mesut Özmenay isimleri Dikili belediye başkanlığı için CHP’de gündeme getirildi.

Foça: Mevcut başkan Fatih Gürbüz’ün CHP kulislerinde konuşulanlara göre ikinci bir şansının az olduğu ifade edilirken Tülin Koç , Melih Tıraş ve Gökhan Demirağ isimleri Foça’da öne çıkıyor.

Gaziemir: Gaziemir Belediyesi için aday isimleri şöyle; Yüksel Demirsoy ve İzmir milletvekili CHP Sözcüsü Deniz Yücel’in desteklediği ifade edilen Yasin Ergül.

Güzelbahçe: Belediyesi için CHP’den kadın aday olarak Nilay Kökkılınç ismi ön plana çıkarken Mustafa Günay ismi de kulislerde konuşuluyor.

Karabağlar: İzmir’in Karabağlar Belediye başkanlığı için mevcut başkan Muhittin Selvitopu, Ceyhan Kayhan ve kulisleri hareketlendiren isim olan Heval Savaş Kaya’nın isimleri ön plana çıkıyor. Heval Savaş Kaya adaylık için henüz net bir karar vermediğini ifade etti.

Karaburun: Mevcut başkan İlkay Girgin’in yeniden aday olacağı ifade edildi. CHP kulislerinde Murat Bakan’ın kuzeni olduğu konuşuluyor. Girgin’in eşinin Malatyalı olmasından dolayı da Veli Ağbaba’nın da desteğini aldığı söyleniyor. Ayrıca Kazım Yevimli ve Serdar Yasa’nın isimli geçmekte.

Karşıyaka: CHP’nin 38.Olağan Kongresinde Özgür Özel’i destekleyen Cemil Tugay’ın Özel’in desteğiyle bir kez daha Karşıyaka Belediye başkanı adayı olacağı konuşuluyor. Karşıyaka belediyesinin en güçlü adaylarından biri de Konak Belediye başkan yardımcısı olan ve CHP’nin gençlik kollarından gelen Mustafa Anıl Feroğlu olduğu ifade edildi.

Kemalpaşa: Belediye Başkanlığı için ismi geçen isimler şöyle ; Rıdvan Karakaya, Arzu Külahçıoğlu ve Mehmet Türkmen.

Kınık: Belediyesi için kulislerde konuşulan isimler; Ebru Okay , Sema Bodur, Ahmet Özkan ve Uğur Ağar.

Kiraz: Belediyesi için CHP’de ismi geçenler ; Yücel Çetinkaya, Adnan Özdoğan ve Ümit Kazak.

Konak: 20 yıl Narlıdere dört dönem belediye başkanlığı görevi yapan 2019 yerel seçimlerinde Konak belediye başkanı seçilen toplamda 25 yıl ( çeyrek asırdır ) Belediye başkanlığı görevini yürüten 66 yaşındaki CHP ‘li isim Abdül Batur 2024 yerel seçimlerinde bir kez daha aday olacağı fakat Genel Merkez kulislerinde Konak’ın artık yeni isimlere ve yüzlere ihtiyacı olduğu düşüncesiyle CHP’li aday adayı isimler şöyle; Barış Özgen , Aytekin Tunus ve Tuncay Özkan’ın İl Başkanı adayı olarak desteklediği ve yalnızca 68 imza alan Şakir Başak’ın aday olacağı CHP kulislerinde konuşuluyor.

Menderes: Erkan Özkan, eski başkan Mustafa Kayalar, Mustafa Öztürk isimleri Menderes Belediye Başkanlığı için anılıyor.

Menemen: Menemen Belediyesi için eski başkan Tahir Şahin , Ali Kemal Elitaş ve Ömer Günay’ın isimleri konuşuluyor.

Narlıdere: Belediyesi mevcut başkan Ali Engin’in sağlık sorunları nedeniyle adaylığına sıcak bakılmadığı iddia edildi. Abdül Batur’un Konak Belediyesi’nde siyasi başkan yardımcı olan Asker Güneş’in ve CHP’li isim Hakan Kılıç’ın Narlıdere belediye başkanlığı için aday olacağı ifade ediliyor.

Ödemiş: Belediyesi için CHP’de ismi geçenler şöyle ; Erdem Boyacı ve Mualla Akgün.

Seferihisar: Seferihisar belediyesi mevcut başkanı İsmail Yetişkin’in yeniden aday olacağı ifade ediliyor. Çiğli belediye başkan yardımcısı Senen Gürer Solak ve Gürhan Özata’nın isimleri kulislerde konuşuluyor.

Selçuk: Belediye başkanı Filiz Ceritlioğlu Şengel’in Özgür Özel’le İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı için görüştüğü fakat olumlu bir cevap alamadığı ifade edildi. Selçuk belediyesi için aday isimleri şöyle; Şerafettin Budak ve Vefa Ülgür.

Tire: İyi Partili bir belediye başkanı tarafından yönetilen Tire belediyesi için 2024 yerel seçimlerinde CHP ve AKP’nin başa baş yarışacağı siyasiler tarafından ifade ediliyor. Tire belediye başkanlığı için CHP’de öne çıkan isimler şöyle; Ceyhan Kayhan ve Ayten Gülsever.

Torbalı: Belediye başkanlığı için adı ön plana çıkan kongrede Özgür Özel’i destekleyen kurultay delegesi Övünç Demir ismi konuşuluyor.

Urla : Kayyum tarafından yönetilen Urla Belediyesi için CHP adayları 2024 seçimleri için yoğun mesai harcıyor. CHP sözcüsü Deniz Yücel’in desteklediği ifade edilen eski CHP ilçe başkanı Hakan Özbatur’un ismi Urla’da ön plana çıkıyor. Eski Urla Belediye başkanı Sibel Uyar’ın da 2024 yerel seçimlerde yeniden aday olacağı siyasi kulislerde konuşuluyor.

Öte yandan 26. Ve 27. Dönem CHP’den İzmir Milletvekilliği yapan Atilla Sertel İzmir Büyükşehir Belediyesi aday adaylığı için dosyasını bugün CHP İzmir İl Başkanlığı’na vereceğini açıkladı.

Gamze İşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx