CANLI BLOG | Netanyahu bir kez daha kara harekâtına hazırlandıklarını söyledi; yine tarih vermedi

T24 Dış Haberler

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir kez daha İsrail’in Gazze’ye bir kara harekâtına hazırlandığını söyledi ama yine tarih sunmadı. 

Tel Aviv’de savaşla ilgili açıklamalarda bulunan İsrail lideri, “Bu sadece başlangıç” dedi. İsrail ordusu, kendilerinin harekâta hazır olduklarını ve siyasi kararı beklediklerini söyledi. 

Gazze’de ise hastaneler, jeneratörlerine koyacak yakıtları iyice azaldığı için acil servisler dışında tüm departmanlarını kapatmaya başladı. Gazze’ye uyguladığı abluka ile bölgeye gıda, su, elektrik ve yakıt girmesini önleyen İsrail, Hamas’ın bölgedeki yakıtı kendileri için stokladığını iddia ediyor. 

Birleşmiş Milletler’in bölgedeki yardım ajansı da yakıt kıtlığı nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabileceğini ifade etti. 

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ve Filistin’in 7 Ekim saldırılarından önceki statükoya dönemeyeceğini belirtti. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in açıklamalarına gösterdiği tepki karşısında “şoke olduğunu” ifade etti. İsrail, BM temsilcilerinin ülkeye gelmesini yasakladığını duyurdu.

Guterres, “terörü” kınadığını belirtmiş, ancak saldırıların Filistinlilerin yaşadığı işgalden bağımsız olmadığını ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, “Ey İsrail, sen bir örgüt olabilirsin. Çünkü bu Batı’nın sana borcu çok ama Türkiye’nin sana borcu yok. Hamas bir terör örgütü değil topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur” dedi. 

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yaan yaklaşık 6 bin 500 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. İsrail ise 7 Ekim saldırılarında bin 400 kişinin hayatını kaybettiğini, 200’den fazla kişinin de Hamas tarafından rehin tutulduğunu söyledi.

İşte savaşın 20. gününden dakika dakika öne çıkanlar…*

07.54 | AB’nin gözü insani arada

BBC’nin aktardığına göre AB liderlerinin Gazze’deki savaşa ara verilmesi için çapr yapması bekleniyor.

Liderler bugün Brüksel’de toplanacak.

05.18 | Biden: Gazze’nin açıkladığı ölü sayısına inanmıyorum

ABD Başkanı Biden, İsrail’in sivil kayıpları minimuma indirmek için yeteri kadar çaba harcayıp harcamadığı sorulduğunda Gazze’deki bakanlığın açıkladığı sayılara güvenmediğini söyledi 

Biden, “Filistinlilerin öldürülenlerin sayısı konusunda doğruyu söylediğini düşünmüyorum. Eminim ki siviller öldürülmüştür, ama savaş açmanın bedeli budur” dedi. 

05.15 | Hamas, İslami Cihad ve Hizbullah liderleri bir araya geldi 

Son 24 saatte Hamas, İslami Cihad ve Hamas lideri Hasan Nasrallah’ın görüştüğünü gösteren bir fotoğraf yayımlanmaya başladı.

04.37 | BM kurumu: İlerleyen saatlerde faaliyetlerimizi durdurabiliriz

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Sözcüsü, yakıt kırlığı nedeniyle ilerleyen saatlerde çalışmalarını azaltıp azalatmama kararı vereceklerini ifade etti.

BBC’ye konuşan sözcü, yakıt gelmezse yardımlarını azaltma durumunda kalacaklarını söyledi. 

00.30 | BMGK’de ABD ve Rusya’nın İsrail-Hamas savaşına dair karar tasarıları karşılıklı reddedildi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin “Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği terör saldırıları şiddetle kınanırken ülkelerin meşru müdafaa hakkı bulunduğuna” işaret edilen karar tasarısı ve  Rusya’nın Gazze’de insani ateşkes çağrısı ihtiva eden karar tasarısı oylanarak reddedildi.

ABD’nin veto edilen tasarısında, “insani duraklama”nın gerekliliğine işaret edilirken Gazze’ye sürdürülebilir yardım sağlanması gerektiği kaydedilirken tüm taraflara uluslararası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı ile “Gazze’de Hamas dahil tüm terör örgütlerine silah tedarikinin engellenmesi için adım atılması talebi” bulunuyor.

00.00 | Biden: Masumların öldürüldüğüne eminim, rakamlara güvenmiyorum

ABD Başkanı Biden, İsrail’in saldırıları sonucu “masumların” öldüğünden emin olduğunu ancak rakamlara güvenmediğini söyledi.

ABD Başkanı, “Filistinlilerin kaç kişinin öldürüldüğü konusunda doğruyu söylediğine dair hiçbir fikrim yok. Masumların öldürüldüğüne eminim.” dedi. Gazze’deki sivil kayıplarla ilgili “Bu, savaş açmanın bedeli” ifadesini kullanan Biden, İsrail’i propagandalara karşı dikkatli olmaya çağırarak, “Filistinlilerin kullandığı bu rakama güvenmiyorum” dedi.

ABD Başkanı Biden ayrıca Hamas’ın “sivillerin arkasına saklandığını”, bunun da İsrail’e “ek bir yük getirdiğini” söyledi. Biden, “Ancak bu, savaş yasalarına uygun hareket etme ihtiyacını azaltmaz. Masum sivilleri korumak ne kadar zor olsa da İsrail’in de elinden gelen her şeyi yapması gerekiyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx