Asgari Ücret Sonrası En Düşük Emekli Maaşı Ortaya Çıktı: Yıllardır Uygulanan Sisteme Göre Emekli Maaşları Bu Seviyeye Yükselecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasına göre Türkiye’de, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacak asgari ücret 17 bin 2 liraya yükseldi.

Açıklanan bu rakam, milyonlarca çalışanın kaderini doğrudan etkilediği gibi, emekli zammı için de referans değer görevi görecek.

SGK

OCAK AYINDA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR AÇIKLANACAK?

“Türkiye’de bir süredir yaşanan enflasyonist ortamdan en büyük zararı emekliler görürken, AKP iktidara geldiğinde asgari ücretin 1.31 katı olan en düşük emekli aylığı, an itibarıyla 7 bin 500 TL ile mevcut asgari ücretin 0,66 katına kadar geriledi.

Hükümet, geçtiğimiz yılların başı itibarıyla açıklanan asgari ücretin artından yaptığı emekli zamları ile ortalama olarak son yıllarda 0.70 oranı ile 0.75 oranı arasında emekli aylığı belirlerken, bu oranın Ocak 2024 itibarıyla uygulanması halinde yeni emekli maaşları şu şekilde olacak.

2022 yılının ilk ayı itibarıyla, geçerli olan en düşük emekli maaşı-asgari ücret oranı 0.74’tü. Hükümetin, bu oranı uygulaması halinde en düşük emekli maaşı 12 bin 581 liraya yükselecek.

Buna karşın, yıllar içerisinde asgari ücret karşısında değer kaybeden emekli aylıklarına göre, iktidarın geçtiğimiz yılın ilk ayında ilgili oran olan 0,69’luk değeri uygulaması halinde, yeni yılda en düşük emekli maaşı 11 bin 731 lira olacak.

YÜZDELİK ARTIŞ EMEKLİLER İÇİN EN KÖTÜ SENARYO

Temmuz ayında kök maaşlara zam uygulayarak en düşük emekli maaşında hiçbir artış yaşanmamasına neden olan hükümet, bu yıl asgari ücreti dikkate almadan yalnızca yüzdelik zam yapması halinde ise emekliler için en kötü senaryo gerçekleşmiş olacak.

Halihazırda 7 bin 500 lira olan emekli maaşı, yüzde 50 oranında artırılması halinde 11 bin 250 liraya yükselecek. Buna karşın kulislerde, hükümetin seyyanen artışla birlikte en düşük emekli aylığını 10 bin liraya sabitleyeceği de konuşuluyor.

Emeklilik dernekleri, söz konusu rakamı asla kabul etmediğini açıklayarak, mevcut Türkiye şartlarında 10 bin lira ile geçinmenin imkansız olduğunu belirtti ve en düşük emekli maaşının asgari ücrete sabitlenmesi gerektiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir