Apple Sonunda MacBook Pro Touch Bar Özelliğine Tamamen Veda Etti

Apple, Scary Fast sanal etkinliğinde 2023 için yeni M3 serisi işlemcilerini ve bunlardan gücünü alan Mac modellerini duyurdu. Dikkat çeken bir şey ise artık Apple web sitesinde Touch Bar özellikli ve M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro’nun fişinin çekilmiş olması.

Apple, tamamen USB-C tasarımını benimsediği ve talihsiz kelebek klavyeyi tanıttığı 2016 yılında Touch Bar’lı ilk MacBook Pro’yu piyasaya sürdü. Şirket, Touch Bar’dan “çığır açan” ve “devrim niteliğinde” gibi sözlerle bahsetmişti.

Apple, Mac’te bir dokunmatik ekrana sahip olma fikrinden uzun süredir kaçınıyordu ancak Touch Bar prototip yığını arasında öne çıkan bir şeydi. Touch Bar, MacBook Pro’daki geleneksel işlev tuşlarını, ekranda çalışan uygulamaya bağlı olarak dinamik kontrollere sahip olabilen çoklu dokunmatik bir ekranla değiştirdi.

Şirket, 2021’de yeni işlemcileri ile desteklenen 14 inç ve 16 inç MacBook Pro’ların piyasaya sürmesiyle Touch Bar’a veda etti. Apple, Touch Bar’ın sona erdiğini kabul etti ancak neden ortadan kalktığının kesin nedenini açıklamadı ancak neredeyse beş yıl boyunca popüler olmayışının ardından kaderi bekleniyordu.

13 inç M2 MacBook Pro, ikincil ekrana sahip son cihazdı. Touch Bar cazip bir donanım parçası olsa da başarısızlığı Apple’ın destek eksikliğine bağlanıyor. Şirket, Pro modellerine erişimini sınırlamak da dahil olmak üzere özelliğini birçok kişi için günlük bir işlev haline getirmek için yeterli çalışma yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx