AK Parti’de başkan adayları netleşiyor! İstanbul için özel program

Ayşegül Kahvecioğlu – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart öncesi AK Parti’nin büyükşehir belediye başkan adaylarını belirlemek amacıyla Genel Merkez’de yaptığı özel çalışmada dün Aydın, Hatay, Diyarbakır, Mersin, Muğla ve Van için aday yoklaması yapıldı. Bugüne kadar 28 büyükşehir için aday önerilerini toplayan Erdoğan, geriye kalan Mardin ve Manisa için de bugün teşkilâtın eğilimini ölçecek. Erdoğan’ın 30 büyükşehrin tamamlanmasının hemen ardından aday isimlerini netleştirmesi ve kamuoyuna duyurmaya başlaması bekleniyor.

BÜYÜKŞEHİRLER TAMAMLANIYOR

AK Parti, 31 Mart mahalli idareler seçimlerinde yarışacak adayların belirlenmesi için hazırlıklarında sona yaklaştı. 26 Kasım’da 81 ilde yaklaşık 160 bin AK Partili’nin oy kullandığı temayül yoklamasının ardından Erdoğan, büyükşehirler için AK Parti Genel Merkezi’nde milletvekilleri, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve ilçelerden sorumlu il yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla özel bir aday belirleme çalışması daha başlatmıştı. Bu kapsamda bugüne kadar İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Balıkesir, Samsun, Denizli, Kayseri, Kocaeli, Sakarya, Gaziantep, Ordu, Malatya, Trabzon, Konya, Antalya, Kahramanmaraş, Eskişehir, Bursa, Erzurum, Tekirdağ ve Şanlıurfa milletvekilleri ve teşkilâtlarıyla ayrı ayrı toplantılar yapan Erdoğan, bu iller için belediye başkanlığına aday önerilerini istedi.

Erdoğan, dün de Genel Merkez’de Aydın, Hatay, Diyarbakır, Mersin, Muğla ve Van için aday yoklaması yaptı. Toplantılarda Erdoğan’ın katılımcılardan isim önerisi istemenin yanı sıra; hangi adayın neden tercih edilmesi gerektiğine yönelik değerlendirmelerini de tek tek not aldığı öğrenildi. Dünkü eğilim yoklamasıyla birlikte AK Parti’de 28 büyükşehir için aday önerileri toplanmış oldu. Erdoğan, geriye kalan Mardin ve Manisa için de bugün teşkilâtın eğilimini ölçecek. Erdoğan’ın 30 büyükşehrin tamamlanmasının hemen ardından aday isimlerini netleştirmesi ve kamuoyuna duyurmaya başlaması bekleniyor.

İSTANBUL ADAYI ÖZEL PROGRAMLA AÇIKLANACAK

AK Parti’nin aday tanıtım toplantısının seçim beyannamesiyle aynı gün 15 Ocak’ta Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılması; İstanbul adayının ise özel bir programla İstanbul’da duyurulması planlanıyor. Ocak ayının son haftasından itibaren seçim gezilerine başlaması beklenen Erdoğan’ın bu süreçte tüm büyükşehirlerde miting yapacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir