Yolsuzluk argümanları nedeniyle sürgünde olan eski Kral Carlos 2 yılın akabinde İspanya’da

İspanya’da 1975-2014 yılları ortasında 39 yıl boyunca devlet lideri olan 84 yaşındaki eski Kral Juan Carlos, hakkındaki yolsuzluk savlarının akabinde Ağustos 2020’de ülkeyi terk etme kararı almış ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başşehri Abu Dabi’ye yerleşmişti.

Carlos’un yaklaşık 2 yıl sonra süreksiz müddetliğine İspanya’ya geldiği bildirildi.

İspanya Kraliyet Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Carlos’un uçakla Vigo kentine geldiği söz edilerek, Carlos’un İspanya’da 5 gün geçireceği ve akabinde daimi ikameti Abu Dabi’ye geri döneceği belirtildi.

Açıklamada, Carlos’un ülkeyi ziyareti müddetince kuzeydeki Sanxenxo kasabasına giderek yakın arkadaşının konutunda kalacağı ve son olarak 23 Mayıs Pazartesi günü başşehir Madrid’e gelerek La Zarzuela Sarayında oğlu Kral VI. Felipe ve ailesiyle görüşeceği bildirildi.

Carlos İspanya’ya gelmeden evvel gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 yıllık bir ortadan sonra ülkesine döneceği için çok heyecanlı olduğunu tabir etmişti.

HÜKÜMETTEN CARLOS’UN ZİYARETİNE REAKSİYON

Eski hükümdarın ülkeye dönüşü İspanya hükümetinde reaksiyonla karşılandı. İspanya İktisat Bakanı Nadia Calvino Juan Carlos’un İspanya’ya dönüşünün rahatsız edici olduğunu tabir ederek, Carlos’un İspanyol halkına açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Hükümet ortağı Podemos Partisi ise resmi toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Monarşi hata işlemek için tasarlanmış bir kurumdur. Adalet herkes için eşit değildir” denildi.

CARLOS HAKKINDA DAVALAR MARTTA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Öte yandan İspanya Yüksek Mahkemesi, Haziran 2020’de Suudi Arabistan ile yapılan süratli tren kontratında Carlos’un rolü ile ilgili soruşturma başlatmıştı. Carlos’un tahtta olduğu yıllarda süratli tren projesi için Suudi Arabistan’dan İsviçre bankalarına yatırılmak üzere 100 milyon dolar aldığı argüman edilmiş ve soruşturma açılmıştı. Yerini oğlu VI. Felipe’ye bırakan Carlos hakkında açılan tüm soruşturmalar geçtiğimiz mart ayında kapatılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.