Yargıtay kararı: Çocuklara sigara satanlar mahpusla yargılanacak

Cumhuriyet Savcılığı, okul üniforma çocuğa sigara sattığı sav edilen bir şahıs hakkında soruşturma başlattı.

Araştırmalar sonucu 18 yaş altı öğrencilere sigara sattığı belirlenen şahıs hakkında, ‘Sağlık için tehlikeli husus temin etme’ cürmünden dava açıldı.

Beraat kararı çıktı, devreye Yargıtay girdi

Mahkeme, sanığın beraatine hükmetti. Cumhuriyet Savcısı kararı temyiz edince dava Yargıtay’a taşındı.

Karar bozuldu

Emsal nitelikte bir karara imza atan 10. Ceza Dairesi, mahkemenin beraat kararını bozdu. Yargıtay kararında, “Suça bahis sigaranın, olay tarihinde 18 yaşından küçük olan ve üzerinde okul forması bulunması nedeniyle öğrenci ve yaşının küçük olduğu çarçabuk anlaşılan mağdura sanık tarafından satıldığı ortadadır. Mağdurun ve şahidin soruşturma ve kovuşturma basamağındaki beyanları ile sabit olduğu halde, sanığın sıhhat için tehlikeli husus temin etme kabahatinden mahkûmiyeti yerine beraatine karar verilmesi yasaya karşıttır. Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi.” denildi.

“18 yaşın altına satılamaz”

İHA’nın haberine nazaran küçük yaştaki çocuklara tehlikeli unsur satanların cezası; Türk Ceza Kanunu’nun 194. unsurunda Kamunun Sıhhatine Karşı Cürümler kısmında açıkça belirtiliyor. Sıhhat için tehlike oluşturacak hususları çocuklara, akıl hastalarına yahut uçucu husus kullananlara veren yahut tüketimine sunan kişi sıhhat için tehlikeli husus temini cürmü işlemiş sayılıyor. Cürmün oluşumu tehlikeli hususun içirilmesi ile oluşmamaktadır, kanun hususunda tüketimine sunma ibaresi yer aldığından tüketilmesi için verme hareketi dahi hata oluşturmaktadır. 4250 Sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nun 6. unsurunun 3. fıkrasında Alkollü içkiler, tüketilmek yahut beraberinde götürülmek üzere on sekiz yaşını doldurmamış bireylere satılamaz yahut sunulamaz.” denilmiştir.

Mahpus istemiyle yargılanacak

18 yaşını doldurmayan çocuklara alkollü içki yahut sigara, tütün mamulleri satılması halinde de cürüm işlenmiş sayılıyor. Maddede, sıhhat için unsur temini kabahatinin cezasının 6 aydan 1 yıla kadar mahpus cezası olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.