Türkiye’de ilk: Kadıköy Belediyesi, ‘Kadın Yaşam Evleri’ni açtı

Kadıköy Belediyesi, kentsel dönüşüm nedeniyle tapusu belediyeye devredilen 6 daireyi Kadın Yaşam Evi’ne dönüştürdü. Türkiye’de ilk kez uygulanan projeyle şiddete maruz bırakılan kadınlar ve 12 yaşından büyük erkek çocukları, Yaşam Evleri’nde kalabilecek.

Türkiye'de ilk: Kadıköy Belediyesi, 'Kadın Yaşam Evleri'ni açtı

Kadıköy Belediyesi, şiddete maruz bırakılan kadınlar ve 12 yaşından büyük erkek çocukları için Kadın Yaşam Evleri açtı.

Kadıköy Belediyesi, Kadın Yaşam Evleri’nin bir tanıtım videosu ile duyurdu. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü kapsamında yayımlanan filmde 12 yaşından büyük oğlu olan ve şiddet maruz bırakılan kadınların yaşam mücadeleleri, kendi anlatımlarından yola çıkarak konu ediliyor.

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’de şiddet gören binlerce kadın, 12 yaşından büyük erkek çocuklarıyla sığınma evlerine alınmadığı için şiddet ortamında yaşamaya devam ediyor. Sığınma evlerine giden kadınlar, mevzuat gereği, 12 yaşından büyük oğullarını yanlarında götüremiyor, çocuklarını ya şiddet ortamında bırakmak ya da devlet korumasına vermek zorunda kalıyor. Sığınma evine özel gereksinimi olan çocuklarıyla kabul edilen kadınlar ise ortak yaşam kuralları gereği ciddi zorluklarla karşılaşıyor” denildi.