Trafikte Kazaların Önlenmesinde Eğitimin Önemi Nedir

Trafikte Kazaların Önlenmesinde Eğitimin Önemi Nedir

9 Kasım 2019 0 Yazar: winman

Trafikte meydana gelen ihlallerin en önemli nedenlerinden birisi eğitimsizliktir. Zaten kurallara uymayan, insanların haklarını ihlal edenlerin tamamı eğitimsiz insanlardan oluşmaktadır. Eğitimli insanlar trafikte kurallara uyarlar, yaya haklarına saygı gösterirler, alkollü araç kullanmazlar.
Trafikte en önemli kural insanların birbirlerine saygılı davranmasıdır. Saygılı insanların iletişimi dahi diğer insanlardan çok daha farklıdır. Binlerce cahil insanın dolaştığı trafikte eğitimli ve saygılı insan sayısı maalesef yeterli düzeyde değil.
Eğitimli insanlar trafikte kural ihlali yapanlara küfür, hakaret etmezler. Uzunca kornalara basıp selektörle taciz yapmazlar. Çünkü bu onların görevi değildir. Hata yapanı cezalandırmak devletin görevidir. Bize düşen trafikte hata yapanları ihbar edip şikâyet etmek ve devletin adaletine teslim etmektedir.
Trafik kazaları ile her yıl binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte, on binlercesi yaralanmakta devletimiz maddi manevi kayba uğramaktadır. Trafikte hayatını kaybeden 100 yayadan 26’sını maalesef çocuklar oluşturmaktadır.
Çocuklarımıza trafik eğitimini daha çocukken vermeli ve bilinçli bir nesil yetiştirilmesine katkıda bulunmalıyız.

Kaynak: https://www.canlimobese.com