Toplumsal medya Poppy’nin bahtını değiştirdi: Zonguldak’tan Londra’ya gitti  

Zonguldak’ta ayağının kırılması nedeniyle barınağa alınan sokak köpeğinin tedavisini sağlayan tarih öğretmeni Doğan Yıldız, köpeğin barınağa dönmemesi için toplumsal medyadan sahiplendirme ilanı paylaştı. Londra’da yaşayan Kirsty Lucas ilanı görerek köpeği sahiplendi.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde geçen yıl ağustos ayında ayağı kırılan sokak köpeği, Çatalağzı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne (Hayvan Barınağı) götürüldü. Köpek daha sonra özel bir klinikte tedavi edildi.

Barınakta istekli çalışan tarih öğretmeni Doğan Yıldız, tekrar barınağa getirmek istemediği köpek için toplumsal medyada sahiplendirme ilanı paylaştı. Paylaşım, İngiltere’nin başşehri Londra’da yaşayan Kirsty Lucas tarafından görülünce köpeğin mukadderatı değişti. Geçen yıl aralık ayında Londra’ya gönderilen köpeğin gerekli süreçleri ve taşıma maliyeti iki bin sterlini buldu.

“İNSANLARDAN ŞİDDET GÖRDÜĞÜ İÇİN KORKUYORDU”

Birebir vakitte Leishmania hastası da olan Poppy’nin barınakta hayatta kalamayacağını düşünerek özel klinikte tedavi ettiren ve kalıcı yuva arayışına giren Yıldız, “Ayağı kırıktı, uyuzdu ve insanlardan şiddet gördüğü için çok korkuyordu. Köpekleri başka ayrı koyacağımız kulübeler, kafesler yok. Orta alanda olduğu için öbür köpekler tarafından da ısırılmıştı. Durumuna üzüldük ve özel bir kliniğe aldık. Yuva arayışına girdik. Buradan Londra’ya sahiplendirdik” dedi.

“FOTOĞRAFI GÖRDÜĞÜMDE KARAR VERDİM”

Londra’da tatile giden insanların köpekleri için pansiyon hizmeti veren Lucas ise şöyle konuştu:

“Poppy’i sahiplenmeyi fotoğrafını gördüğümde karar verdim. Barınakta kalan köpeklerin hepsi sahiplenilse dayanılmaz olur. Ne yazık ki birden fazla insan maliyetinden ötürü bunu yapamıyor. Poppy’nin, Türkiye’den bana gelmesi neredeyse iki bin sterlin tuttu. Leishmania hastası olduğu için de ömrü boyunca ilaçla yaşayacak. O, kıymetli bir sokak köpeği. Güneş varken otomobillerin altında uyumayı çok seviyor, çok memnun. Sahiplenilmese yaşama bahtı olmayacak bir köpeği kurtarmak istedim. Biz Birleşik Krallıkta köpekleri çok seviyoruz. Keşke köpek sahiplenmek bu kadar sıkıntı ve kıymetli olmasaydı.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.