TMMOB Gezi davası kararına karşı ‘Adalet Nöbeti’ başlattı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Gezi eylemleri nedeniyle ceza alan, İş insanı Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay ve Yiğit Ali Emekçi’nin tutuklanmasını protesto etmek için İstanbul Büyükken Şubesi önünde “Adalet Nöbeti” başlattı.

‘KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR’ 

Mimarlar odası binalarına, “Karanlık gider, gezi kalır, hukuksuz tutuklamalara karşı adalet nöbetindeyiz” pankartını astı. Nöbete çok sayıda kişi katıldı. Meslek örgütleri, “Adalet Nöbet”ine her gün saat 17.00 ile 20.00 arasında devam edeceğini söyledi.

Nöbette söz alan TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, iktidarın hukuku yok saydığını söyleyerek, yargılamanın hukukla olmadığını saraya bağlı kişilerce yapıldığı için hukukla bağdaşmadığını söyledi. Muhcu, şunları ifade etti:

‘EĞER BUNU YAPMASALARDI…’ 

“Tutuklama hukukla bağdaşmayan bir “kara leke” olarak kaldı. Arkadaşlarımız, Gezi Parkı’nda olmayan topçu kışlasına ve rant amaçlı bir dayatmaya karşı kamu görevlerini Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası adına yapmıştır. Söz konusu tarihi Taksim Meydan’ının ve Gezi Parkı’nın korunması için mesleki ve toplumsal sorumluluklarının gereğini yapmışlardır. Eğer bunu yapmasalardı o zaman arkadaşlarımızı ve meslek örgütlerini kim suçluyorsa haklı olacaktı. Bunu yapmamak, görevimizin ihlali anlamına gelirdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.