Telefonda Yapay Zeka Ne İşe Yarıyor?

Telefonda Yapay Zeka Ne İşe Yarıyor?

17 Aralık 2019 0 Yazar: winman

Huawei, dünyanın ilk 7nm mobil AI yonga seti Kirin 980’i Mate 20 Pro ile piyasaya sürdü. Artan hız ve enerji verimliliğinde doğrudan bir artış sağlayan yapay zeka yonga seti, artırılmış gerçeklik teknolojisinin, artırılmış gerçeklik ile fotoğrafçılık ve video alanındaki temel taşıdır.

Daha önce, bir Kirin 980 işlemcili bir Kirin 970 işlemcisi (NPU) olan Huawei ile üst sıradaki 7-nanometre Kirin 980’de çift sinir işlemcili bir işlemci vardı. 4.500 görüntüyü yalnızca 1 dakikada tespit edebilen Kirin 980, inanılmaz verimlilik sağlayan ve kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştiren belirli görevlere odaklanır.

Güç yönetimi ve yapay zeka hızı ile öne çıkan Mate 20 Pro, 4200 mAh bataryadan büyük faydalar sağlıyor. Yapay zeka güç yönetimi sayesinde, işlemci bazında performansta yüzde 58, GPU bazında yüzde 178 artış sağlayabilirsiniz. Elbette günlük işlemlerinizi tek bir şarjla kolayca gerçekleştirebilir ve eğlence gereksinimlerinizi çizebilirsiniz.

Fotoğraflar Artık Daha Profesyonel

 

Yapay zeka sayesinde, yeni Leica Mate 20 Pro üçlü kameradan yararlanabilirsiniz. Mükemmel bir denge ile renkleri, parlaklığı ve kontrastı otomatik olarak ve doğru şekilde ayarlayarak fotoğraf görüntüsü oluşturur. Mate 20 Pro, görüntü sabitleme teknolojisinde AI teknolojisini de kullanıyor.

Gece modunda, düşük ışıkta manuel olarak çekim yaparken, yüksek kontrastlı sahneleri telafi eden, bulanıklık ve netleme yapmadan fotoğraf çekebilirsiniz. Aynı özellik görüntü kalitesi olarak oyunlarda kendini Ps5 çıkış tarihi ile gösterecektir.

Sanal Dünyayı Gerçek Dünyaya Getirin

 

Yapay zeka artırılmış gerçeklik teknolojisinde nasıl kullanılır? Yapay zeka kullanarak, Mate 20 Pro, etrafınızdaki canlı nesne modellerini oluşturmanıza olanak sağlar. Bu sadece fotoğraf çekmekle kalmaz, aynı zamanda masanızdaki bir nesnenin hareketini ve dansını da kaydedebilirsiniz. Arttırılmış gerçeklikle, kendinizi üç boyutlu parlak ifadelerin yardımı ile sanal bir dünyaya sokabilir ve duygularınızı sanal bir ortamda ifade edebilirsiniz. Bunu yapmak için, AR lensini açın ve gülümseyin. Bazen en basit şeylerin en büyük gülümseme olduğunu unutmayın ve akıllı telefonlar ile dünyanızı renklendirin.

Farklılıkların ötesinde, bu yeni mimari, bulutta işlenen makine öğrenmesi hesaplamasının artık cihazda daha verimli şekilde gerçekleştirilebileceği anlamına geliyor. AI görevlerini çalıştırmak için CPU olmayan parçaları kullanarak, telefonunuz aynı anda daha fazla işlem yapabilir. Bu, bir havale için beklemeyi ya da köpeğinizin fotoğrafını aramayı geciktirme olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, bu AI işlemlerini Playstation 5 ile gizlilik için de kullanırsınız. Bunun nedeni, bilgisayar korsanlarının AI kullanarak verilerinize erişme şansını önemli ölçüde azaltabilmenizdir.