TBMM’de ‘Ayrımcılık’ tartışması: Alevi köylerine asfalt bile yok

TBMM Genel Kurulu’nda, “Alevi köylerine ayrımcılık” tartışması yaşandı. HDP’li Bülbül, geçen hafta ziyaret ettiği Bingöl’de, sekiz Alevi köyünün yollarında asfalt olmadığını söyledi ve bölgeden izlenimlerini paylaştı. AKP’li Zengin ise “Olamaz, reddediyoruz. Böyle bir şeyin belgesi de olamaz” yanıtını verdi.

TBMM’de ‘Ayrımcılık’ tartışması: Alevi köylerine asfalt bile yok

Hüseyin Şimşek

Enerji alanında düzenlemeler içeren torba kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde AKP ve HDP milletvekilleri arasında “Alevilere ayrımcılık” tartışması yaşandı.

HDP’li Kemal Bülbül, çok sayıda Alevi köyüne hizmet gitmediğini söyledi. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise Bülbül’ün söylediklerinin gerçek olmadığını öne sürdü.

HDP’li Bülbül, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, geçen hafta gerçekleştirdiği Bingöl ziyaretine değindi. Bingöl-Muş yolundaki köylere gittiğini anlatan Bülbül, “Dağ yolundan tırmandık, asfaltın bittiği yerde Darebi köyü sonra Korkan, Pircan, Yekmal, Hirçik, Şirnan, Sağyan ve Maskan. Bu köylerin tamamı Alevi. Darebi köyünün olduğu yerde asfalt bitiyor, sekiz köy bittikten sonra asfalt tekrar başlıyor ve mevcut yol, bırakın yol olmayı bir patika özelliği taşıyor. Biraz önce söylediğim köylere hizmet götürülmemesinin tek sebebi Alevi köyleri olması ve AKP’ye oy vermemesidir. Siz seçmen için mi hizmet yapıyorsunuz, halk için mi, insan için mi, toplum için mi? Bu gösteriyor ki seçerek hizmet yapıyorsunuz ve ayıptır bir an önce bu sekiz köyün yolunun yapılması gerekir, vebali üzerinizdedir” dedi.

TÜM KÖYLERDE ASFALT VAR

Bülbül’e yanıt veren AKP’li İsmail Tamer, Doğu’daki tüm köylerin yollarının asfalt olduğunu iddia ederken Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise bu ifadeleri reddettiklerini söyledi. Tokatlı olduğunu ve memleketinde çok sayıda Alevi arkadaşı bulunduğunu anlatan Zengin, ayrımcı uygulamaları ispatlamaya çalışan milletvekillerine de tepki gösterdi. Zengin, “Olamaz, yok, reddediyorum bunu. Bunu kim, nerede, nasıl yapıyor? Bunun belgesi olamaz. Bunu biz reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

VATANSEVER ÇAKICI

Genel Kurul’da MHP milletvekilleri ile HDP’liler arasında da Alaattin Çakıcı tartışması yaşandı. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Alaattin Çakıcı’nın mafya mensubu olduğunu söyleyen HDP’lilere tepki gösterdi. Çakıcı’nın suç işlemediğini, herhangi bir şekilde suça bulaşmadığını söylemediklerini ifade eden Bülbül, “Genel Başkanımızın da ifade ettiği şey şudur, mafya başka bir tanımlamadır. Bunu kabul etmek mümkün değil. Alaattin Çakıcı vatanına, milletine bağlıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir