Suudi Arabistan’dan hava alanını İsrail’e açma kararı

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesinden yapılan yazılı açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Suudi Arabistan, milletlerarası hava alanını kullanan sivil uçuşlar ortasında ayrım yapmamayı öngören 1944 Chicago Milletlerarası Sivil Havacılık Konvansiyonu’na uyma ve memleketler arası havacılık kontağını sağlama eforları doğrultusunda ülkenin hava alanını, Sivil Havacılık Otoritesi taleplerini yerine getiren tüm uçuşlara açma kararı aldı.”

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı açıklamada, Lider Biden’ın, Suudi Arabistan’ın “tarihi bir kararla” hava alanını İsrail’i de kapsayacak formda tüm sivil uçuşlara açmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

ABD Lideri Joe Biden, dün, İsrail ve Filistin’den sonra Orta Doğu cinsinin ikinci ayağı olan Suudi Arabistan’a geçeceğine değinerek şunları söylemişti:

“Yarın (15 Temmuz 2022) İsrail’den direkt Cidde’ye, Suudi Arabistan’a uçan birinci Amerikan Lideri olacağım. Bu, değerli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Yarın Suudi liderliği ile görüşmemde direkt bir bildiri taşıyor olacağım: Tüm bölgeye ve açıkçası tüm dünyaya barış ve daha istikrarlı inanılmaz fırsatlar getirecek bir bildiri.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.