Somali Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye’ye teşekkür: Dayanağınızı hiç unutmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud ile ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

THY, Somali’nin 20 yıllık yalnızlığına direkt seferlerle son verdi.

Son 10 yılda Somali’ye 1 milyar dolardan fazla insani yardım yaptık. Türkiye, Somalili kardeşlerinin yanında yer almaya, memleketler arası alanda Somali’nin sesi olmaya devam edecektir. Somali’nin istikrar ve itimadı tüm Afrika için büyük ehemmiyet taşıyor. 

Türkiye olarak kazan-kazan ve eşit iştirak temelinde Afrika’daki tüm kardeşlerimizle iş birliğimizi artırmaya uğraş ediyoruz. 

“ATTIĞINIZ TEMELLERİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Somali Cumhurbaşkanı ise şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a daveti için teşekkür etmek istiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugünkü görüşmemiz başarılı geçti. Kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de paylaştığım üzere Somali devleti ve halkı Türkiye’yi ve Türk halkını ülkemizde kalkınmaya takviye veren gerçek bir dost olarak görmektedir.

Somali halkının karşılaştığı insani durum konusunda Türkiye ve Türk halkının cömertliği ve uğraşlarını takdir ediyorum. 

Dayanışma ve dayanağınız, Somali insanlarının hayatlarının kurtarılmasına sebep olacak ve hiçbir vakit unutulmayacaktır. 

2012 yılında Somali’ye yaptığınız ilk ziyarette iki ülke ilgileri açısından koyduğunuz sağlam temelleri daha da güçlendireceğimizden eminim.

RESMİ MERASİMLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud’u resmi merasimle karşıladı.

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud’un bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Erdoğan, Mahmud’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Mahmud’un merasim alanındaki yerlerini almalarının akabinde 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke ulusal marşları çalındı. Mahmud, Muhafız Alayı Merasim Kıtası’nı “Merhaba asker” diyerek selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, merdivenlerde Türkiye ve Somali bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Mahmud, heyetler ortası görüşme gerçekleştirecek.

Törende, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.