Savunma Sanayii Buluşmaları’nın 4’sü düzenlendi

İSO İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan’ın mesken sahipliğinde düzenlenen ve savunma sanayii temsilcilerinin bir ortaya geldiği toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir ve SAHA İstanbul İdare Heyeti Lideri Haluk Bayraktar ile birlikte İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri ve savunma sanayi firmalarının temsilcileri katıldı.

Toplantıya görüntü konferansla bağlanarak konuşma yapan Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. Demir, savunma sanayiinde 2021 yılında 10 milyar dolar ciro barajının aşıldığını söyledi.

60 milyar dolarlık proje hacmine ulaşıldı

İsmail Demir konuşmasında, Dalımızın aldığı yeni sipariş fiyatı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 40 artarak, yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kesimimizin Ar-Ge harcamaları ise evvelki yıla nazaran yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 milyon doları geçti. Bu yıl sonunda bu sayıların daha üstlerde olmasını hedefliyoruz.dedi.

Demir, projelerin yarısından fazlasının son 6 yılda başlatıldığını belirterek, 20 yıl evvel 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, geldiğimiz noktada 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaşıldığını söyledi.

“İthal eden bir ülkeden, ihraç eden bir ülkeye dönüştük”

Savunma Havacılık ve Uzay Kümeleri Derneği (SAHA) İstanbul İdare Heyeti Lideri Haluk Bayraktar ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 700’ün üzerinde etkin projesi olduğunu hatırlatarak, Dalımız geçen yıl, bir evvelki yıla nazaran yüzde 41’lik artışla 3.2 milyar dolar üzere bir sayıyla ihracat gerçekleştirdi. Bundan 10 yıl evvel ihracatımız 800 milyon dolardı. 2022 yılı itibariyle 4 milyar doları rahatlıkla yakalayabileceğini söyleyebiliriz. Türkiye savunma sanayiinde ithal eden bir ülkeden, ihraç eden bir ülkeye dönüştü. dedi.

“Dışa bağımlılığı bitireceğiz”

Toplantıya katılan İstanbul Sanayi Odası İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan ise yaptığı konuşmada, sıcak çatışma bölgelerinin büyük kısmının yakın ve komşu coğrafyada olmasının güvenlik ve savunma sanayi bahislerini daha kıymetli hale getirdiğini belirtti. Bahçıvan, “Bundan 15 yıl evvel yüzde 80 oranında dışa bağımlı olan savunma bölümümüz bugün kobilerimizin ve yüklenici firmalarımızın ortak akıl ve vizyonuyla adeta ortak üretim seferberliği hissiyatıyla çalışmakta. Savunma sanayii ve havacılık kesiminin cirosunun 2021 yılı sonu itibariyle 11 milyar doları aştığını, ihracatının 3.2 milyar dolara ulaştığını görüyoruz.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.