Reuters duyurdu: Muhammed Bin Selman Türkiye’ye geliyor

Reuters haber ajansı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan, Ürdün ve Mısır’a bir seyahat planladığını duyurdu. Selman’ın seyahatte güç ve ticaret mutabakatları imzalayacağı da belirtildi.

Muhammed Bin Selman Türkiye’ye geliyor. Planlanan seyahat, Veliaht Prens’in 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Corona virüsü pandemisinin patlak vermesinden bu yana bölge dışına düzenleyeceği birinci çeşidi olacak. Muhammed bin Selman, 2019 yılında G20 doruğu için Japonya’yı ziyaret etmişti.

HAZİRAN AYI BAŞINDA GELECEK

Kaynaklar, Suudi yetkililerin Veliaht Prens’in ziyaret etmeyi planladığı ülkelerle tarihleri katılaştırmak üzere görüştüklerini söyledi. Kaynaklardan ikisi, seyahatin Haziran ayı başlarında gerçekleşebileceğini belirtti.

Suudi hükümetinin basın dairesi, Reuters’ın planlanan seyahate dair bilgi talebine cevap vermedi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluk binasında öldürülmesi Batı’da öfkeye yol açmıştı.

Kaşıkçı cinayeti, Veliaht Prens bin Selman’ın dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve en büyük Arap iktisadı olan Körfez krallığını dünyaya açmaya çalışan reformcu imajını lekeledi.

Lakin geçen yıl Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve bu yılın başlarında Güney Kıbrıs önderi Nikos Anastasiadis Riyad’ı ziyaret eden Batılı başkanlar ortasında yer aldı.

ERDOĞAN YILLAR SONRA ZİYARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke ortasındaki bağları onarmak için ağır gayretlerin akabinde, yıllar sonra birinci sefer geçen ay Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Türkiye’de süren bir davanın düşürülmesi de bağların onarılması için yürütülen eforlardan biri olarak görülüyor.

TÜRK YETKİLİ: ZİYARET İÇİN PLANLAMA YAPILIYOR

Reuters haber ajansına konuşan kaynaklardan biri olan üst seviye bir Türk yetkili, krallığı fiilen yöneten Veliaht Prens’in Erdoğan’ın ziyaret davetini kabul ettiğini ve her iki ülke yetkililerinin de bu ziyareti planlamak için çalıştığını söyledi.

Türk yetkili, “İkili ticaret, bölgesel gelişmeler, muhtemel döviz swap mutabakatı ve başka yatırım ve güç projeleri görüşülecek mevzular arasında” dedi.

Veliaht Prens bin Selman’ın ülke dışına gerçekleştirdiği son gezisi geçen yıl Körfez Arap ülkelerineydi.

Bin Selman’ın planladığı milletlerarası seyahat, Washington’un Riyad’la tansiyonu düşürmeye çalıştığı bir vakitte geliyor. Uzun yıllara dayanan ABD-Suudi Arabistan ilgileri ABD Lideri Joe Biden’ın idaresinde, Kaşıkçı cinayetinin yanısıra Yemen savaşı ve İran nükleer muahedesini canlandırmaya yönelik global eforlar nedeniyle gergin durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.