Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul kaosa süreklenecek

Hükümetin toplumsal konut projesini Cumhuriyet’e kıymetlendiren Bilim Akademisi kurusu üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Dar gelirli beşerler için nereden baksan faydalı bir proje. Lakin bu proje İstanbul için bence gerçek değil” yorumunu yaptı. İstanbul’un sarsıntı tehditi altına girdiğini anlatan Görür, şunları söyledi:

“O vakitten beri İstanbul’un sarsıntıya hazırlanması gerektiğini söyledik. Mevzu gerektiği kadar ilgi görmediği halde bir de İstanbul’da toplumsal konut yapılacağı söylendi. Zelzeleye sağlam olmayan en az 100 bin konut var. Bizler ölümcül olayların yaşanacağını söylemişken beşerler teminat altına alınmadan neden konut yapıyorsunuz?” diye konuştu.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Su ve Atıksu Komitesi Lideri Selahattin Beyaz ise “Konutlaşmanın bir kısmı Kanal İstanbul, güzergâhında olacak. Buralar birebir vakitte İstanbul’un en değerli su havzalarından oluşuyor. Hem Kanal İstanbul, hem de bu konut projesiyle en az 8 milyon kişinin daha geleceğini düşünüyoruz. Su muhtaçlığı ve atık su artacak. Bu gidişatla Marmara atık denizine dönüşecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.