PKK ve JİTEM itirafçısı Aygan’ın iadesi bu kere yeni ismiyle istendi

Terör örgütü PKK’dan ayrıldıktan sonra itirafçı olup jandarma istihbarat elemanı olarak faaliyet yürüten ve birçok jandarma vazifelisi hakkında İsveç’te itiraflarda bulunan Abdulkadir Aygan hakkında tekrar iade talepnamesi düzenlendi.

Türkiye’nin NATO üyeliği için İsveç ve Finlandiya’ya, hatalıların iadesiyle ilgili verdiği şartlı dayanağın akabinde gözler iki ülkede barınan terör suçlularına çevrildi. Musa Anter cinayeti başta olmak üzere Güneydoğu’da işlenen çok sayıda faili meçhul cinayetlerle ilgili rütbeli jandarma vazifelileri hakkında, sığınmacı olarak gittiği İsveç’te itiraflarda bulunan Abdulkadir Aygan’la ilgili 2009-2012 yıllarında üç defa iade talebinde bulunuldu.

Diyarbakır Özel yetkili Başsavcılığınca düzenlenen iade talepnameleri Adalet Bakanlığı Milletlerarası Hukuk ve Dış Bağlantılar Genel Müdürlüğü ile Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderildi. Aygan’ın Güneydoğu’da işlenen faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için Türkiye’de sorgulanıp yargı önüne çıkarılması, hakkında gıyabi tutuklu olarak dava açıldığı için iade edilmesi istendi.

“BİZDE ABDULKADİR AYGAN DİYE BİRİ YOK”

İsveç makamları üç başka iade talebini çeşitli münasebetlerle reddetti. İsveç, Aygan’la ilgili Türkiye’nin TCK’nın ilgili hususlarındaki çelişkilerine atıfta bulunmuştu. Diyarbakır Başsavcılığı, Abdulkadir Aygan’ın iadesini yeni TCK’nın 302/1 unsurunu düzenleyen “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” kabahatinden istemişti. Buna karşı İsveç yüksek yargı makamları yanıt olarak, “İade talebiniz çelişkilerle dolu.

302. husus ülkenizde PKK’lıların yargılanmış olduğu sevk hususudur. Abdulkadir Aygan’ı, Musa Anter’in katil zanlısı olmaktan iadesini istiyorsanız, neden 302. unsur kapsamında talep ediyorsunuz. Bu kişiyi PKK’lı olarak mı, yoksa JİTEM elemanı olarak mı istiyorsunuz” diye sormuştu.

KIRMIZI BÜLTEN FORMU İPTAL OLMUŞTU

Başsavcılık bu defa Musa Anter’in öldürüldüğü 20 Eylül 1992 tarihinde eski TCK’nın yürürlükte olduğunu ve cinayet zanlısı Abdulkadir Aygan’ın bu olayı PKK ismine gerçekleştirmediği için eski TCK’nın 450. Unsurunu düzenleyen “Kasten adam öldürmek” cürmünden tekrar iadesini talep etti.

İsveç bu kere de “Ülkemizde Abdulkadir Aygan isminde kimse yok, talep ettiğiniz kişinin kimlik bilgileri kayıtlarımıza nazaran Aziz Turan’dır” denilerek talebi geri çevirmiş, hakkındaki kırmızı bülten formu da iptal edilmişti.

‘SORU GÖNDERİN’ DEDİLER NORVEÇ LİSANI DEĞİL DİYE İADE ETTİLER

Adalet Bakanlığı bu kere de iki Cumhuriyet savcısını Aygan’ın sözünü almak için İsveç’e göndermek istemiş, fakat “Bizim ülkemizde sorgu yapmanız gerçek değil” denilerek “Sorularınızı gönderin, biz sorup size gönderelim” denildi. Faili meçhul cinayetler ve gözaltında kayıp savlarıyla ilgili 70 soru hazırlanıp Aygan’ın cevaplaması için İsveç’e gönderildi. İsveç bu kere de, “Sorularınız Norveç lisanında değil.

Türkçe lisanında kabul edemeyiz. Bahsin ciddiyetinin anlaşılması bakımından Norveç lisanında göndermenizi rica ederiz” diyerek soruları Adalet Bakanlığına iade etti. Son olarak da, “Musa Anter cinayetinin faili olduğuna dair kâfi ispatınız yok” denilerek iade talebi geri çevrildi. Halbuki Abdulkadir Aygan,  Anter cinayetini tüm detaylarıyla itiraf etmiş ve onun itiraflarıyla soruşturma şekillendikten sonra olayın faili olmakla suçlanan Hamit Yıldırım tutuklanmıştı.

GÜNCELLENEN TALEPNAME İSVEÇ MAKAMLARINA İLETİLDİ

Abdulkadir Aygan’ın itirafçı olduktan sonra İçişleri Bakanlığı oluruyla şahit muhafaza kanunu kapsamında Vatandaşlık ve Nüfus Genel Müdürlüğünce kimlik bilgilerinin tümden değiştirildiği, Abdulkadir Aygan olan isminin Aziz Turan olarak değiştirilmiş olması nedeniyle hakkında tekrar iade talepnamesi hazırlandı.

Güncellenen iade talepnamesinde itirafçı zanlı, bu kere Aziz Turan ismiyle İsveç makamlarından talep edildi. İsveç makamlarına güncellenerek sunulan iade talepnamesinde, Aygan’ın, 1979 yılında PKK’ya katıldığı, 1985 yılında Siirt’te silahıyla güvenlik güçlerine teslim olduğu, verdiği bilgilerle 4 PKK’lının meyyit, 12 PKK’lının sağ ele geçirilmesi üzerine pişmanlık maddesinden yararlandırılarak 13 yıl mahpus cezasına çarptırıldığı, 1990 yılında cezaevinden çıktıktan sonra İçişleri Bakanlığı’nın oluruyla kendisi ve ailesinin kimlik bilgilerinin değiştirilerek Aziz Turan ismini aldığı bilgisi yer aldı.

Nüfus kaydının Şanlıurfa Suruç’tan Malatya vilayetine alındığı, lakin kimlik bilgilerinin değiştirilmesini basın ve yayın organlarında deşifre edip terör örgütü PKK denetiminde İsveç’e gidip burada iltica talebinde bulunduğu anlaşıldığından 5 Nisan 2006’da tekrar bakanlığın oluruyla hakkındaki muhafaza önleminin kaldırıldığı bilgisi yer aldı. Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı kayıtlarına nazaran, ismi geçenin Aziz Turan ismiyle askeri işçi olup, misyondan çıkarıldığı yer alıyor. Gözler İsveç resmi makamlarının vereceği karara çevrildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.