Pelosi’nin Tayvan ziyareti sert düşüşe neden oldu! Piyasalarda jeopolitik risk algısının arttı

Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi’nin Hint-Pasifik ülkelerine yaptığı seyahat kapsamında Tayvan’ı ziyaret etmesi, ABD-Çin bağlantılarının yanı sıra piyasalarda da tansiyonu artırdı. Piyaslaarda ser düşüşe neden olan tansiyon ile Tayvan doları en düşüş düzeyine geldi.

Bu gelişmelerle Asya borsaları sert düşüş görülürken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 2,26, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,52 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,67 bedel kaybetti.

Jeopolitik tartışmaların merkezinde yer alan Tayvan’da da endeks yüzde 1,56’lık düşüş gösterdi.

TAYVAN DOLARI SON YILLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

ABD ve Çin ortasındaki tansiyon Çin ve Tayvan’ın para üniteleri üzerindeki baskıyı da artırdı. Tayvan doları, Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeylerinde seyretti.

Japon yeninin ise inançlı liman tesiriyle dolar karşısında hafif yükseliş gösterdiği görüldü. Dolar/yen paritesi TSİ 19.00 prestijiyle yüzde 0,53 artışla 132,3 düzeyine çıktı.

NEW YORK BORSASINDA KARIŞIK SEYİR HAKİM

ABD’de New York borsası da Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ait gelişmelerle güne düşüşle başlamasının akabinde karışık bir seyir izliyor.

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 0,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,66 kıymet kaybetmişti. Lakin S&P 500 ve Nasdaq endeksleri açılışın akabinde üst taraflı bir hareket gösterdi.

Tayvan üzerinden ABD ile Çin ortasındaki tansiyonun yükselmesiyle dolar endeksi ve altında yükseliş görüldü. Dolar endeksi TSİ 19.00 prestijiyle yüzde 0,47 artışla 105,8 düzeyine yükseldi.

Altının onsu da memleketler arası piyasalarda birebir dakikalarda yüzde 0,35 artışla 1.793,80 dolara tırmandı.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise üst taraflı bir seyir izleyerek yüzde 2,70 düzeyine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.