‘Pelikan’ yapılanması Meclis gündeminde

‘Pelikan’ yapılanması Meclis gündeminde

HABER MERKEZİ

Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun görevden alındığı dönemde yayınladıkları bildiri ile tanınan ve “Pelikan” yapılanması Meclis gündemine taşındı.

“Pelikan grubu” olarak tanınan Boğaziçi Küresel ilişkiler Derneği’nin (Bosphorus Global) sosyal medya hesabından kendilerine ‘kamu yararına dernek statüsü’ verildiğini duyurması sonrası harekete geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, TBMM Başkanlığı’na önerge sundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle sunulan önergede Bosphorus Global’in Twitter hesabından yapılan açıklamada kullanılan, “Türkiye’nin sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik alanda tanıtımına katkıda bulunmayı asli görevi kabul eden Boğaziçi Küresel İlişkiler Derneği olarak 5. yılımıza ‘Kamu Yararına Dernek’ statüsü kazanarak girdik” ifadeleri soruldu.

Ülkemiz için çalışmaya ve Türkiye’ye hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini masaya yatıran CHP’li Öztunç, “Derneğin , kuruluş amacına bakıldığında, bugüne kadar Türkiye’nin sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik alanda tanıtımına yaptığı katkı var mıdır? Var ise bunlar nelerdir?” sorusunu yöneltti ve son 10 yılda kaç dernek ve vakıfa kamu yararı statüsü verildiğini sorguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir