Paris şiddete karşı ayakta

Fransa yönetimi, polis şiddeti içeren görüntüleri yasaklamak istediği için tepki çekerken Paris’te de sığınmacılara şiddet uygulanması halkın öfkesini büyüttü. Paris’te yeniden “Macron istifa” sesleri yükselirken polisler eylemleri müdahalelerle bastırmaya çalışıyor.

Paris şiddete karşı ayakta

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Fransa’da halk, koronavirüsle ve kısıtlamaların getirdiği ekonomik krizle boğuşurken aynı zamanda hükümetin ifade özgürlüğünü kısıtlayan göçmenleri hedef alan adımlarına karşı mücadele ediyor.

Polis şiddetini yayınlayanlara hapis cezası öngören düzenlemenin Ulusal Meclis’ten geçmesine yönelik protestolar, Paris’te polislerin iki gündür sığınmacılara şiddet uygulamasıyla birlikte büyüdü. Dün de kentte eylemler devam ederken ülke kamuoyunda, “Macron yönetimi otoriter sürece kayıyor” sesleri yükseldi.

Ülkede basın özgürlüğünü ihlal etmekle suçlanan ve polis şiddetinin önünü açtığı için eleştirilen tartışmalı güvenlik yasa tasarısı Ulusal Meclis’te 388 milletvekilinin “evet” oyuyla kabul edilmesi sonrası gözler Senato’ya çevrildi.

Senato’da bu hafta görüşülecek olan tasarının onay alması halinde yeniden mecliste oylanması bekleniyor. Eylemlere müdahale için özel birliklerin kurulmasını öngören tasarı, güvenlik güçlerinin görsellerini yayınlayanlara bir yıl hapis ve 45 bin avroya kadar para cezası öngördüğü için de ilerici kesimlerin büyük tepkisini görüyor.

‘GERİ ÇEKİLİN’ ÇAĞRISI

Boyun Eğmeyen Fransa’nın lideri olan solcu milletvekili Jean-Luc Melenchon, polis şiddetinin meşru hale gelmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Fransa yönetimi meclisten geçen güvenlik yasa tasarısıyla birlikte otoriter bir yönetime kayıyor” tepkisi verdi. Son üç yılda yedi güvenlik yasasının geçtiğini hatırlatan Melenchon, “Herkesi her zaman, her yerde kontrol etmek istiyorsunuz. Referans aldığınız Avrupa Komisyonu gibi uluslararası kuruluşlar da tasarı metnini kınıyor. Geri çekilin” açıklamasında bulundu. “Yönetimin polis sendikalarının etkisine girdiğini ve cumhuriyetin, polislerce ele geçirilmeye uygun hale geldiğini” belirten Melenchon, “Hükümet makul olsaydı, yasa tasarısını geri çekerdi” yorumunda bulundu.

SIĞINMACILARA DESTEK

Başkentin banliyölerinden Saint-Denis’teki kampları boşaltıldığı için Republique Meydanı’nda çadır kuran 450 sığınmacıya yönelik uygulanan polis şiddetine tepki ise sürüyor. İnsan hakları kuruluşları ve kitle örgütlerinin çağrısıyla sığınmacılara destek için dün söz konusu meydanda eylem düzenlenirken yeniden biber gazı ve tazyikli suyla polis müdahalesi yaşandı. Çok sayıda kişi yaralanırken ve gözaltına alınırken protestolar akşam saatlerine kadar devam etti. Halk, “Macron istifa” sloganlarıyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir