Oyuncu Mouse(Faresi) Nasıl Seçilir?

Oyuncu Mouse(Faresi) Nasıl Seçilir?

24 Aralık 2019 0 Yazar: winman

Oyuncu Mouse Nasıl Seçilir?

Özellikle son yıllarda çeşitlenen oyun kategorileri birçok kişinin özel ilgi alanlarına girmiştir. Bilgisayar başında saatlerini geçirenler bir süreden sonra daha rahat ve daha hızlı bir şekilde ilerlemek için farklı arayışlar içine girerler. Bir mouse seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok özellik mevcuttur.  İlk olarak hassasiyet derecesine bakmak lazım, yani inç başına düşen hızın ne kadar olduğunu bilmek önemli bir etkendir. Bir program yardımıyla bu değerler değiştirilebilir. DPI diye adlandırılan bu özellik farklı bir yazılımla her kullanıcının değiştireceği şekilde işletim sistemlerinde yer almaktadır.

Özel Mouse Programları

DIP derecesinin çoğunlukla 3000’e çıkan mouse seçimlerinde daha fazla yer almaktadır. Sonrasında fareler için özel programlar vardır ve tek tuşla istenilen her hareketi yapabilme gibi bir özellik katılabilir. Bunun yanında mousedeki ekstra tuşların ayarlanması da her kullanıcı için önemlidir. Başka aranan bir özellik ise mouse tasarımıdır. Piyasaya her geçen gün sürülen yeni mouse modelleri ve fazla tuşlu gösterişli modeller her geçen gün artmaktadır. Tabiki de bu özelliklerin hepsi üreticiden üreticiye değişim göstermektedir.

Dikkat Edilecek Diğer Özellikler 

Mouse seçimlerinde hepsine ek olarak kablolu ve kablosuz mouse tercihleri de yapılabilir. Kablolu mouseler daha çok tercih edilmekte olup, kablosuz mouselerde oyun esnasında pil ömrünün bitmesi kullanıcıyı bir adım geriye atmaktadır. Önümüzdeki yıllarda kablosuz mouseler için farklı seçenekler getirileceği de söylenmektedir.