Nobelli yazar Annie Ernaux İstanbul’a geliyor

Geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Fransız yazar Annie Ernaux, 42’nci İstanbul Film Festivali kapsamında, belgesel gösterimi ve kendi eserlerinin imza günü için 13 Nisan’da İstanbul’a geliyor.

Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte ağırlanacak 82 yaşındaki yazar, 42’nci İstanbul Film Festivali kapsamında oğlu David Ernaux-Briot’nun yönetmenliğini yaptığı ‘Super 8 Yılları’ filminin gösterimine katılacak.

Festivalin ‘Belgesel Kuşağı’ bölümünde yer alan filmin gösterimi sonrasında yönetmen ile soru/cevap etkinliği de düzenlenecek.

ANNIE ERNAUX KİMDİR

1 Eylül 1940’ta, Lillebonne’da, işçi sınıfına mensup bir ailede doğdu; çocukluğunu Yvetot, Normandiya’da geçirdi. Mazbut bir sosyal çevrede büyüdü, edebiyat öğrenimi gördü ve uzun yıllar boyunca edebiyat öğretmenliği yaptı. Kişisel deneyimle toplumsal tarihi birleştiren unsurları daha ilk romanı Armoires vides’le (Boş Dolaplar) ortaya koydu. Sınıf atlama, evlilik, kadın özgürlüğü, cinselllik, kürtaj, hastalık, yaşlılık ve ölüm gibi meseleleri kendi deneyimleri üzerinden aktarırken, arka planda daima toplumsal yas¸am ve onu olus¸turan kültürel, siyasî, tarihî olaylara yer vererek, “toplumsal bellek” yazını olarak nitelenebilecek eserlere imza attı; başta Renaudot Ödülü olmak üzere birçok ödüle değer görüldü. Hâlâ Cergy’de yaşamaktadır. 2022 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir