Milyarlar halka-sağlığa değil, silaha-örtülü ödeneğe akıyor: Silah harcaması rekor kırdı

İktidar, har vurup harman savururken halka acı reçete sunuyor. Ekimde 1.6 milyar TL’lik savunma harcamasına imza atan AKP, yılın rekorunu kırdı. On ayda müteahhitlere 5,8 milyar, kiralara 7 milyar TL harcandı. Örtülü ödenek ise 1,5 milyar TL’yi buldu.

Milyarlar halka-sağlığa değil, silaha-örtülü ödeneğe akıyor: Silah harcaması rekor kırdı

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı kamunun aylık harcama rakamları AKP’nin yurttaşa sırtını dönen, israf harcamalara ağırlık veren bütçe tercihlerini gözler önüne serdi. Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, iktidar, koronavirüs salgınında ikinci dalganın derinden hissedildiği dönemde de kamu kaynaklarını savunmaya ve israfa aktardı.

Ekim ayında 1,6 milyar TL’lik güvenlik ve savunmaya yönelik mal ve malzeme alan iktidar, 10 ayda bu harcama kalemine 7,4 milyar TL harcadı.

MÜTEAHHİTLERE 5,8 MİLYAR TL

İktidarın dikkat çekici bir diğer harcaması, müteahhitlere yapıldı. Yap, işlet, devret projeleri başta olmak üzere çok sayıda büyük proje ile zengin edilen müteahhitlere bir ayda çeşitli harcama kalemleri aracılığıyla 5,8 milyar TL’lik ödeme yapıldı.

KİRALARA 7 MİLYAR TL

Kamunun mallarını birer birer özelleştiren ve her birimde “kiralamayı” öncelik haline getiren iktidarın bu politikası da milyarlarca liraya mal oldu. Taşıt, uçak, bina, iş makinası, canlı hayvan, personel servisi gibi kiralama bedelleri için bir ayda 2 milyar TL, 10 ayda ise 7 milyar TL harcandı.

Devletin dış borç faiz giderleri de artmaya devam ediyor. Dolar, Euro ve Japon Yeni başta olmak üzere, döviz cinsinden borçlar için devletin kasasından ekim ayında 2,9 milyar TL çıktı. 10 ayda 29 milyar TL döviz borcu ödendi.

ÖRTÜLÜ 1,5 MİLYARI BULDU

Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan, hesabı sorulamayan ve “örtülü ödenek” olarak da adlandırılan gizli hizmet giderlerinden yapılan harcama ise 10 ayda 1,5 milyar TL oldu. ekim ayında 20 milyon TL’lik örtülü ödenek harcaması yapıldı.

MAARİF VAKFI’NA 188 MİLYON

AKP, ekim ayında Maarif Vakfı’na da servet ayırdı Hazine’nin verilerine göre, paralel Milli Eğitim Bakanlığı gibi hareket eden ve tartışmalı eğitim politikalarını hayata geçiren Maarif Vakfı’na Ekim ayında 188 milyon TL aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir