Mehmet Şimşek’in Yeniden Görev Almak İstememesi Sonrası Yıllar Önceki Ramazan Paylaşımı Yeniden Gündem Oldu

Eski bakanlardan Mehmet Şimşek, görevde bulunduğu dönemlerde geçmiş tecrübelerinden de dolayı piyasaların sevdiği, saydığı isimlerdendi. Son yıllarda ekonomideki bozulma ve 14 Mayıs’taki seçimler nedeniyle geçen günlerde partisine çağrıldığı ve görev teklif ettiği ancak kabul etmediği iddia edildi. Tüm bu gelişmeler sonrası Mehmet Şimşek’in 2011 yılında yaptığı bir paylaşım, önümüzdeki günlerde başlayacak olan Ramazan ayı ile de denk gelince yeniden gündem oldu.

Mehmet Şimşek, geçmiş yıllarda yurt dışında finans piyasalarında görev almış, 2009-2015 yılları aralığında da ekonomiden sorumlu bakanlık görevini icra etmişti.

2018 yılından bu yana aktif siyasetin içinde yer almayan Şimşek’in adı dönem dönem gündeme gelirken, bu kez kulis değil gerçekten Erdoğan ile görüşmesi manşet oldu. Sonrası için yapılan tüm hazırlıklara karşın Şimşek’in kameralara görüntü vermeden görüşmeden ayrılması, sosyal medyadan açıklama yapması ise birçok iddia gündeme getirse de bu kez görev almayacağı kesinleşmiş oldu.

Sosyal medyada birçok kişi Mehmet Şimşek hakkında konuşurken, 2011 yılında bakanlık görevindeyken yapılan bir paylaşım da yeniden gündem oldu. Şimşek’in paylaşımının gündeme gelmesinde yaklaşan Ramazan ayının rolü vardı.

2011 yılında atılan tweet’te Şimşek, her siyasetçi gibi Ramazan’da yaptığı ziyaretleri gayet düz bir anlatımla paylaşmıştı.

Şimşek, “Fakir aile ziyareti maratonu” olarak tanımladığı durumu skora dönüştürerek 9. ziyaretinde olduğunu ve bunun sahur vaktine kadar süreceğini dile getirmişti.

Sosyal medyada o dönemde de ilgi çeken ancak Twitter’ın bu nebze yaygın olmadığı günlerden tam 12 yıl sonra bu paylaşım yeniden gündeme taşındı.

Günümüzde düşen alım gücüne atıf yapılırken,

Bu paylaşıma son gelişmeler ışığında yaklaşan seçimlerin gözlüğünde bakanlar da oldu.

Esprili yorumlar da olduğu kadar,

Daha geniş tanımlamalar da görüldü.

Görev almayı reddettiği söylemleri üzerinden yorumlayanlar,

Nedenini açıklamaktan da geri durmadılar.

Yaklaşan Ramazan’la birlikte,

Efsaneyi hatırlamak gerektiği düşünülüyordu.

Şimşek, 2011 Van depremi sonrasında da deprem vergilerinin eğitim, duble yollar, sağlık harcamalarında kullanıldığını açıklamıştı.

Sizce Şimşek neden görevi kabul etmemiştir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir