Kuzey Kıbrıs’ta Saner, hükümet kurma görevini iade etti

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, görevi iade etti. Sanar, çoğunluğa ulaşacak sayıya ulaşamadıklarını söyledi. Tatar’ın, yeni hükümet kurma görevini Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’a vermesi bekleniyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Saner, hükümet kurma görevini iade etti

Kuzey Kıbrıs’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, görevi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a iade etti.

Saner’in hükümeti kurma görevini, Cumhurbaşkanlığı makamında iade etmesinin ardından Tatar, yaptığı konuşmada, üzgün olduğunu ifade ederek, hükümetin en kısa sürede kurulması yönünde bir beklentinin olduğunu söyledi.

AA’nın aktardığına göre Tatar, “Meclis ve milletvekilleri halka hizmet için vardır. Bana göre, şu anda bir hükümet kurulabilmesi için bir zemin vardı. Neden kurulamadığının değerlendirmesini herkes bilahare yapacaktır” dedi.

Kuzey Kıbrıs Meclisinde bütçenin görüşülmesi gerektiğini kaydeden Tatar, yıl başından önce bütçenin Meclis’ten geçmesi gerektiğini ifade etti.

Tatar, bugün bir değerlendirme yapacağını ve sürecin nasıl yürütüleceği konusunda karar vereceğini belirtti.

‘ACİL BİR HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR’

Saner de Meclis’te temsil edilen tüm partilerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini ancak herhangi bir çoğunluğa ulaşacak sayıyı bulamadıkları için görevi iade ettiklerini söyledi.

Ülkenin acil bir hükümete ihtiyacı bulunduğunun ortada olduğuna dikkati çeken Saner, ‘Kıbrıs Türk demokrasisinin önünü açmanın en zaruri görevleri olduğunu’ dile getirdi.

Saner, UBP olarak ne zaman ihtiyaç duyulursa göreve hazır olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın, yeni hükümet kurma görevini Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’a vermesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Saner, görevi 7 Kasım’da almıştı

Cumhurbaşkanı Tatar, 7 Kasım’da hükümeti kurma görevini Saner’e vermişti.

Kuzey Kıbrıs’ın 36. hükümetini kurma görevini alan Saner’in Anayasa gereği 15 gün içinde hükümeti oluşturması, aksi halde görevi iade etmesi gerekiyordu.

Saner, 7 Kasım’dan bu yana Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen CTP, Halkın Partisi (HP), Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) temsilcileriyle yeni bir hükümet kurmak için temaslarda bulunmuş ancak bir sonuca varamamıştı.

Kuzey Kıbrıs’ta 50 sandalyeden oluşan Cumhuriyet Meclisinde hükümetin kurulabilmesi için 26 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir