Kulak Arkasında Ağrı Neden Olur?

Kulak arkasında ağrı neden olur? Kulak arkası ağrısı nasıl geçer?

Kulak arkası ağrısı kişinin gündelik hayatını önemli bir ölçüde etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Bundan dolayı da kulak arkası ağrısını geçirme maksadıyla pek çok tedavi seçeneği geçmişten günüme kullanılmıştır. Kulak arkası ağrısında yanma ve zonklama gibi rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Özellikle de kulak içinde yer alan enfeksiyonlar kulak arkası ağrısına sebebiyet yaratabilmektedir. Kulak arkası ağrısı nedenleri arasında çeşitli nörolojik hastalıklar da bulunabilmektedir. Bundan ötürü hastalık detaylı bir şekilde araştırılması gerekir.

KULAK ARKASINDA AĞRI NEDEN OLUR?

Farklı zamanlar içerisinde kulak ağrısı ortaya çıkmaktadır. Kulak arkası ağrısı birçok şeyin belirtisi olabilmektedir. Bundan ötürü de kulak arkası ağrısına hangi olayın veya nedenin sebebiyet olduğu araştırılması gereken bir konudur. Kulak arkası ağrısı çeken kişiler internet üzerinden araştırma yapmaya devam etmektedir. Kulak arkası ağrısına sebebiyet verebilecek bazı hastalıklar şunlardır.

Orta Kulak Enfeksiyonu

Kulak arkası ağrısının en önemli sebeplerinden birisi arasında orta kulak enfeksiyonu olmaktadır. Orta kulak enfeksiyonu ortaya çıktığı anlarda kulak arkası ağrısı ve kulak akıntısı da yaşanabilmektedir. Bundan dolay da kulak arkası ağrısı iltihaba sebebiyet yaratmaktadır.  

Tümörler

Çeşitli tümörler yine kulak arkası ağrısına sebep olabilmektedir. Özellikle de kafatasında oluşmuş olan tümörler yan etki olarak kulak arkası ağrısına neden olabilir. Bundan ötürü de tümör söz konusu olduğunda kulak arkası ağrısı var olabilmektedir.

Farenjit

Uzun süren farenjit halinde kulak arkası ağrıları sebep olmaktadır. Özellikle de ağız açık bir şekilde uyku hali zamanlarında farenjit olmaktadır. Boğaz enfeksiyonu olarak da kabul edilen farenjit kulak arkası ağrısının sebepleri arasında görülebilmektedir.

Ağız İçi Yaraları

Ağız içi yaraları da kulak arkası ağrısı nedenlerinden birisi olabilmektedir. Ağız içi yaraları, ağız içi aftları olarak da kabul edilmektedir. Ağız içi yaralarının tedavi edilmesi halinde kulak arkası ağrısının da geçtiği görülebilmektedir.

Diş Hastalıkları

Özellikle diş çürüğü, diş apnesi ve kanal tedavisi olduğu anlarda, kulak arkası ağrıları görülebilmektedir. Bundan ötürü de diş hastalıkları, kulak arkası ağrıları için kesinlikle tedavi edilmesi gereken durumlardan birisi olarak kabul edilir. 

KULAK ARKASI AĞRISI NASIL GEÇER?

Kulak arkası ağrısı nedenleri arasında kabakulak ve suçiçeği hastalıkları olduğu takdirde hemen doktora gidilmektedir. Doktor tarafından gerekli görülen tedavi uygulandığı zaman ağrılarda azalma görülecektir.

Kulak arkasındaki ağrının oluşmasındaki bir diğer nedense kulak bölgesinde oluşabilecek yağ bezesidir. Yağ bezeleri tehlikeleri çeşitli durumların habercisi olduğundan sertleşmesine ve büyümesine karşı tedbirli olunmalıdır. Yağ bezesi şırınga yardımıyla alınır ve irin de antibiyotik kullanımı ile kısa zamanda kuruyabilir.

Kulak arkası ağrıları, uzun bir süredir yaşanıyorsa kanser gibi ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu neticede doğru teşhisin tanımlanabilmesi maksadıyla uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir