Koronavirüs: Hafta içi kısıtlamalar nasıl olacak?

Sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar hafta içi nasıl uygulanacak? Detaylar haberimizde.

Koronavirüs: Hafta içi kısıtlamalar nasıl olacak?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve can kaybı artmaya devam ediyor. Yaşanan artış nedeniyle alınan kısıtlama kararları da 20 Kasım Cuma günü saat 20:00’da uygulamaya konuldu.

Bu kapsamda, hafta sonu ülke genelinde yurttaşların sabah saat 10:00- akşam 20:00 saatleri arasında sokağa çıkması kısıtlandı. İş yerlerinin çalışma saatlerine sınırlama getirildi.

Peki sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar hafta içi nasıl uygulanacak? Detaylar şöyle:

İŞ YERLERİNİN ÇALIŞMA SAATLERİ

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunacak.

RESTORAN VE LOKANTALAR NASIL ÇALIŞACAK

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya “gel­-al” hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme ­içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

koronavirus-hafta-ici-kisitlamalar-nasil-olacak-808188-1.

TAMAMEN KAPALI OLACAK İŞLETMELER

Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak.

KİMLER HANGİ SAATLERDE SOKAĞA ÇIKABİLECEK?

Tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde sadece 10.00-13.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki yurttaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

TÜRKİYE’DE SALGINDA SON DURUM

Türkiye’de koronavirüs salgınına dair son veriler dün (22 Kasım) açıklandı. Hasta sayısı, salgının başından beri ilk kez 6 bini geçti. Verilere göre, Türkiye genelinde dün 6 bin 17 hasta tespit edildi.

Bu sayı, salgının başından beri kaydedilmiş en yüksek günlük hasta sayısını oluşturdu. Daha önceki rekor ise dün kaydedilen 5 bin 532 hasta ile gerçekleşmişti.

Ağır hasta sayısı ise 4 bin 217’ye yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir