Kavurucu sıcaklara dikkat: ‘Kalp krizi riski sıcak havalarda artıyor’

Meteoroloji uzmanları son günlerde artan sıcaklara karşı ikazlarda bulunurken hekimler bilhassa kalp hastalıklarının sıcak havalara dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Kent Hastanesi Kardiyoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Kadriye Kılıçkesmez de kalp krizi riskinin sıcak havalarda artabildiğini belirtti. Prof. Dr. Kılıçkesmez, Covid-19’un kalbe tesirine ait konuşurken Covid sonraki şahıslarda hastalık kaynaklı oluşan durumlara yönelik bilgi verdi.

“Kateter laboratuvarımız 24 saat hizmet veriyor”

Hastanede gerçekleştirilen çalışmalara yönelik konuşan Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Kent Hastanesi Kardiyoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Kadriye Kılıçkesmez, “Tüm dünyada ve ülkemizde kalp hastalıkları mevtin en sık nedeni, önceliğimiz acil hastalara müdahale etmek. 7 gün 24 saat adabıyla kateter laboratuvarımız hizmet veriyor. Bu hizmeti tatil, bayram gece gündüz hiç fark etmez her vakit sürdürüyoruz. Bunun yanında çok kompleks teşebbüsler; kapak değişimleri, kapaklara balon teşebbüsleri vb süreçlerin hepsini laboratuvarımızda yapıyoruz. Çok uzun vakittir tıkalı olan, olağan sistemlerle açılamayan, ameliyat olmayan ya da olmak istemeyen hastalar için uyguladığımız bir prosedür; kronik total oklüzyon. Her iki kol ya da kasıklardan girerek bu damarları açıyoruz. Bu her merkezde yapılan bir süreç değil, bunu burada muvaffakiyetle sürdürüyoruz. Hastanın göğsü açılmadan bilhassa yüksek riskli hastalarda aort kapaklarını kasıktan girerek değiştiriyoruz. Kateter laboratuvarı olarak aylık protokol sayımız tek masada 500 üzere söyleyebilirim” dedi.

“KALP KRİZİ RİSKİ SICAK HAVALARDA TABİ Kİ ARTIYOR”

Sıcak havaların kalbe tesiri üzerine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kadriye Kılıçkesmez, “Kalp krizi riski sıcak havalarda tabi ki artıyor lakin bunun yanında kalp hastalığı olan hastaların bu havalarda çok daha dikkatli olması gerekiyor. Kalp hastalarına önerebileceğim tavsiyelerden kimileri; sıcakta çok fazla kalmamak, bol sıvı tüketmek, tuzlu besinler tüketmemek. Kalp krizinin en değerli bulgusu; göğüs ağrısı fakat her hastada göğüs ağrısı olmayabileceğini bilmek lazım. Nefes darlığı, kötülük hissiyle, meşakkat hissi olabiliyor. En tipik semptomu; göğüs ağrısı bu da baskı halinde güya hastanın üzerine göğsünde bir tartı konmuş üzere, göğsüne, sırtına, kollarına, çenesine vuran bir ağrı halinde oluyor. Pandemi devrinde kalp krizleri ne yazık ki çok arttı. Covid olup birebir vakitte kalp krizi geçiren çok hastamız oldu. Kalp krizi riski ve kalp hastalığı riski bu hastalarda arttı, artmaya da devam ediyor. Covid geçiren bir hastanın hastalığı geçirdiği devir ve covid sonrasında kalp hastalığı riskinin eski periyotlara nazaran daha yükselişte olduğunu görüyoruz. Bu bahiste bilhassa uyarmak istiyorum; yeniden pandemi yükselişte fakat bu kardiyolojik şikayetleri bulunan acil hastayı hastaneden uzak tutmamalı” sözlerini kullandı.

“ESKİYE NAZARAN ÇOK DAHA FAZLA GÖRÜYORUZ”

Covidin kalpte oluşturduğu tesirlere ait değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Kılıçkesmez, “Damar tıkanıklığı riskini artırıyor, bilhassa hastanın korona olduğu devirde pıhtılaşma durumu arttığı için kalp krizi riski de artıyor. Bunun yanında kalp kasını da tutarak miyokardit dediğimiz bir duruma neden olabiliyor, bunu da çok sık görüyoruz. Ek olarak da kalp yaprakçıkları ortasında sıvı toplanmasına neden olabiliyor. Bu durumların hepsini değişik covid hastalarımızda, değişik devirlerde gördük. Hastalara da birçok vakit soruyorum, yakın vakitte Covid geçirdiniz mi diye birçoğunun da geçirmiş olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“UYURKEN, SU İÇERKEN ZORLANIYORUM”

Damar tıkanıklığı sorununu geçirdiği operasyonla atlatan 61 yaşındaki İhsan Öz, “Omzumda ağrı başladı yürürken, koşarken göğsümde ağrı hissettim. Göğsümde ağrı hissedince hastaneye kardiyoloji kısmına müracaat ettim. Gittiğim hekimler Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Kent Hastanesi’ni tavsiye ettiler. Burada operasyon 3 saat sürdü, Kadriye hocam ve grubu harika. Buraya gelirken minibüse binemiyordum, uyurken, su içerken zorlanıyorum” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.