İçişleri Bakanlığı haritayla duyurdu: 16 vilayette ‘Müsilaj’ operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Uğraş (KOM) Daire Başkanlığı, takımlarınca kıyı şeridindeki vilayetlerde baskı, cebir, tehdit ve şiddet tekniklerini kullanarak turizmi olumsuz istikamette etkileyen mafya tipi organize hata örgütleri ve bu örgütlere silah temini sağlayan kabahat kümelerine yönelik 16 vilayette eş vakitli “Müsilaj” operasyonu başlatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Çaba (KOM) Daire Başkanlığı, takımlarınca kıyı şeridindeki vilayetlerde baskı, cebir, tehdit ve şiddet usullerini kullanarak turizmi olumsuz istikamette etkileyen mafya tipi organize kabahat örgütleri ve bu örgütlere silah temini sağlayan kabahat kümelerine yönelik 16 vilayette eş vakitli “Müsilaj” operasyonu başlatıldı. Mafya tipi organize cürüm örgütlerine göz açtırmayan KOM grupları turizm dönemi öncesi kıyı şeridindeki vilayetlerde operasyonlarını artırdı.

Turizm işletmelerini güç kullanarak çalıştırdıkları, devlet büyüklerinin ismini kullanmak suretiyle şahısları dolandırdıkları, karşı çıkanları tehdit ettikleri, hata örgütüne maddi menfaat sağladıkları, uydurma davet merkezleri aracılığıyla dolandırıcılık yapan organize hata örgütleri tespit edildi.

KIYI ŞERİTLERİ MÜSİLAJDAN TEMİZLENDİ

Bu tespitlerin akabinde Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM grupları harekete geçti.

Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Mersin, Muğla, Yalova, Artvin, Giresun, Ordu, Samsun ve Zonguldak olmak üzere 16 Vilayette sabah saatlerinde eş vakitli 13 organize cürüm örgütü (ulusal cürüm örgütleri ile irtibatlı hata örgütlerinin de ortalarında bulunduğu mahallî hata örgütleri) ve kabahat örgütü kapsamında aranan şahıslar ile bu organize kabahat örgütlerine ruhsatsız silah temini sağlayan 17 kabahat kümesi hakkında toplam 315 kuşkulu şahsa yönelik “Müsilaj” kod isimli operasyon başlatıldı.

Operasyon kapsamında Hata İşlemek Hedefiyle Örgüt Kurmak, Örgütün Faaliyetleri Kapsamında Yağma, Tefecilik, Tehdit kabahatlerini ve kelam konusu örgütlere silah temin ederek 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet hatasını işlemek suretiyle kamu güvenliği ve barışına tehdit oluşturdukları tespit edilen kuşkulu şahıslara yönelik gözaltına alma süreçleri devam ediyor.

KOM takımlarınca geçen yıl turizm dönemi öncesi yerli ve yabancı turistlerin ağır ilgi gösterdiği kıyı şeridi vilayetlerinde ve turistik öbür kentleri kapsayan 8 vilayette eş vakitli Kıyı Rüzgarı, yeniden geçen yıl 9 vilayette Kıyı Rüzgarı 2 ve 30 vilayette TIRPAN kod isimli eş vakitli planlı operasyonlar gerçekleştirilmişti. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.