Hüseyin Eroğlu: ‘Rekabet kulüpleri uçuruma sürüklüyor’

İzmir grubu Altınordu’daki teknik yöneticilik misyonundan ayrılan Hüseyin Eroğlu, açıklamalarda bulundu.

Tüm dünyada futbolun çok kritik bir geçiş devri içerisine girdiğine dikkat çeken teknik yönetici Hüseyin Eroğlu, “Avrupa’nın 5 büyük ligi daima ziyanda. İki İngiliz kulübü Manchester United ve Manchester City’nin ziyanları son 10 yıllık dönemde 2 milyar Euro barajını geride bıraktı. Dünyanın en güzel altyapısına sahip Barcelona bile 500 milyon Euro’nun üzerinde ziyan açıkladı. Futbolcuya endeksli sistem, koronavirüs üzere yayılıyor” dedi.

Messi, Neymar ve Ronaldo üzere yıldızların kulüp değişikliğini “Yeni gelir modelleri yaratma arayışı” olarak nitelendiren Eroğlu, “Gelir-gider ortasındaki büyük farklar, kulüpleri yeni gelir kalemleri yaratmaya sürüklüyor. Fakat bu da gelip süreksiz bir heyecan. Örneğin Paris Saint Germain Messi ve Neymar ile büyük heyecan yarattı lakin Neymar’ın maç başına 4,5 milyon Euro kazandığı ve toplam maliyetinin 500 milyon Euro’yu bulacağı bir sistemi ayakta tutmak mümkün değil” diye konuşu.

Tüm bunlara üst seviye rekabet siyasetinin neden olduğunu vurgulayan Eroğlu, “Oysa madalyonun öbür tarafında Benfica, Ajax, Leipzig, Olympic Lyon, Lille, Sporting, Porto, Borussia Dortmund, Braga ve Dinamo Zagreb üzere harikulade transfer geliri elde eden kulüpler var. Bu 10 kulübün karı iki milyar Euro barajını çoktan geride bıraktı” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ KULÜPLER BORÇ YÜKÜ ALTINDA”

Türkiye’de bir-iki kulüp hariç herkesin çok önemli bir borç yükü altında olduğunun altını çizen Eroğlu, “Her yıl yaklaşık 350 transfer yapılıyor. Kulüp başına 17-18 oyuncu yer değiştiriyor. Oyuncu sayıları, kulüplerin ödeme güçlerinin çok çok üzerinde. Harika Lig yayın gelirleri yaklaşık 60-65 milyon TL’yken neredeyse bir oyuncunun maliyeti bu sayının üzerinde çıkıyor. TFF 1’inci Lig takımları, kurtuluş olarak gördükleri Muhteşem Lig’e yükseldikleri anda, daha da büyük borç yüküyle aşağıya iniyor” yorumu yaptı.

“HER KULÜP KENDİNE UYGUN MODELİ GELİŞTİRMELİ”

Süper Lig umuduyla yola çıkan birtakım kulüplerin son periyotta amatör kümeye kadar düştüğünü, isim değişiklikleri ile yine dönmeye çalıştıklarını söz eden Eroğlu, “Transfer yasağı ve puan silmeler kaçınılmaz bir son olarak karşımızda duruyor. Bundan kurtulmanın tek formülü 3-5 ve 10 yıllık bir planlama ile tekrar yola çıkabilmek. Tek bir gerçek model yok, lakin her kulüp kendine uygun modeli geliştirip değiştirerek kendi çıkış yolunu bu süreçte yaratmalı” diye konuştu.

“FEDERASYONA KIYMETLİ VAZİFELER DÜŞÜYOR”

TFF’ye değerli misyonlar düştüğüne de dikkati çeken Eroğlu, “Finansal Fair-Play, tesisleşme ve akademi tertiplerini destekleyip, en başta ise futbolcu yetiştirme bedellerinin revize edilmesi gerekir. Altyapı odaklı bir kulüp, yetiştirme bedelleri ile o dönemin akademi bütçesini karşıladığı taktirde idareler bu yatırıma sıcak bakmaya başlayacaktır. Bugün bir akademinin yıllık bütçesi yaklaşık 20 milyon TL, her Üstün Lig kulübü bunu rahatlıkla karşılaşabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.