Hisseleri bu yıl yüzde 170 yükselen Nvidia, 1 trilyon dolarlık şirketler kulübünde

T24 Ekonomi Servisi

ABD’li çip üreticisi Nvidia’nın piyasa değeri ilk kez 1 trilyon dolara ulaştı. Nvidia, bu kritik eşiği aşabilen 9. şirket olarak kayıtlara geçti.

Nvidia’nın hisseleri New York Borsasında yüzde 4’ün üzerinde artışla 418 dolara kadar yükseldi. Piyasa değeri ise 1,02 trilyon dolara ulaştı. Nvidia, 30 Mayıs’ı 400 dolar seviyesinde tamamladı.

Nvidia’nın hisseleri, geçen hafta açıkladığı gelecek çeyreğe ilişkin satış tahminlerinin piyasa beklentilerini aşmasıyla yükselişe geçmişti. Şirketin 24 Mayıs’ta açıklanan bilançosunda, gelecek çeyreğe ilişkin gelir beklentisinin 11 milyar dolar olduğu bildirilmişti. Piyasa beklentileri bunun 7,2 milyar dolar seviyesinde olacağı yönündeydi.

1 trilyon doları aşan şirketler

Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketi Nvidia böylece Apple, Microsoft, Amazon ve Alphabet’in de aralarında bulunduğu 1 trilyon dolar değerlemeye ulaşan şirketler grubuna çıktı.

Nvidia hisseleri, 24 Mayıs günü yüzde 24’ün üzerinde rekor bir artışla 305 dolardan 379 dolara çıkmıştı. Çip üreticisi şirketin hisseleri son bir haftada yüzde 29,3, son bir ayda yüzde 47,3, 2023’te ise yüzde 170 yükseldi. 

Yapay zeka etkisi

Nvidia Üst Yöneticisi (CEO) Jensen Huang da OpenAI’nin ChatGPT’si ve diğer yapay zeka uygulamaları gibi araçların yükselişinin bilgi işlem gücüne talebi artırdığını söyledi. Huang, şirketin 15 yıllık yatırımlarının ChatGPT’nin hızlı yükselişiyle beraber güçlenen yapay zekanın gelişiminde Nvidia’yı “doğru zamanda, doğru yerde” olmasını sağladığını ifade etti.

Nvidia’nın en güçlü işlemcisi H100 dahil şirketin işlemcilerine son zamanlarda artan talep yalnızca büyük teknoloji şirketlerinden değil, OpenAl ve Anthropic gibi yapay zeka eksenli start-up şirketlerinden geldiği belirtiliyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir