Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Adından da anlaşılacağı üzere Google Asistan, Android telefonlarda bir yardımcı niteliğinde kullanabileceğiniz uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. iOS işletim sistemine sahip telefonların “Siri” adlı uygulamasına rakip olacak şekilde tasarlanan ve her geçen gün daha fazla özelliği bünyesine katan Google Asistanı bu yazımız ile beraber daha yakından tanıyacağız.

Google Asistan 5 ay önce aldığı Türkçe dil ve konuşma desteği ile Türkiye’de büyük ilgi görmeye başladı. Sadece 5 ay içerisinde büyük indirme rakamlarını yakaladı. Yeni yeni kullanılmaya başlanan bu Google Asistan nedir sorusuna cevap bulabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Google Asistan ile Neler Yapılabilir?

Android telefonlarda yardımcınız olacak Google Asistan ile aklınıza gelebilecek her türlü kolaylıkları yapabilmektesiniz. Üstelik hem sesli hem de yazılı olarak komutlar verebiliyorsunuz. Google Asistan sayesinde;

  • Sesli olarak alarm kurabilirsiniz. (15.00’a alarm kur, 2 saat sonraya alarm kur gibi komutlarla.)
  • Haftalık veya günlük olarak hava tahminlerini sorup sesli olarak yanıt alabilirsiniz.
  • Sesli komutlar ile not ekleyebilir, kendinize alışveriş listesi oluşturabilirsiniz.
  • Google arama motorunda sesli komut ile aramalar yaptırabilirsiniz.
  • Araba kullananlar için listeden isim aramak yerine sesli komut sayesinde hızlı bir şekilde istediğiniz kişiyi arayabilirsiniz. (Ahmet, Mehmet’i ara komutuyla.)
  • Finans soruları sorabilir, günlük dolar ve diğer para birimlerinin kurlarını öğrenebilirsiniz.
  • Asistana müzik açtırabilir üstelik açtıracak olduğunuz müziğin türünü de seçebilirsiniz. Böylece yeni müzik keşfedebilirsiniz.

Bu saydığımız özellikler sadece bir kısmını kapsamaktadır. Google Asistan nedir ve nasıl kullanılır kapsamında incelenebilecek daha birçok madde bulunmaktadır.

Google Asistan iOS için Kullanılabilir mi?

Google Asistan ilk çıktığı zaman iOS sürümleri için kullanılabilir değildi. Fakat 3 yıl önce düzenlenen bir etkinlikte artık Asistanın iOS için de kullanılabilecek olduğu duyuruldu. Tabii Siri gibi daha profesyonel bir asistan varken Google Asistan tercih edilir mi orası kullanıcıların tercihine kalmıştır. iOS 10 ve üzeri sürümlerde iPhone kullanıcıları Google Asistanı kullanabilecekler. Apple Store üzerinden ücret ödemeden ve herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan Google Asistanı iOS’a kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir