EYT Federasyonu Lideri Özüpak: Beklemeye tahammülümüz kalmadı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu İdare Heyeti Lideri Gönül Boran Özüpak, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplumsal medya paylaşımıyla EYT’lilerin tekrar gündemde olduğunu belirterek, “İktidar partimizin tahlil teklifinin sahiden icraat mı, vaat mı olarak sunulacağını daima birlikte göreceğiz. Bu süreç artık bir icraatta kalacaksa, bir 3600 ek gösterge üzere 4 buçuk yılda tamamlanacaksa ‘geçmiş olsun’ diyenler olacağız. Zira beklemeye tahammülümüz kalmadı” dedi.

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu dün yine “EYT” sıkıntısını gündeme getirmişti. Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından “EYT…” bildirisini; üzerinde “yükleniyor” manasına gelen “Loading” tabirlerinin yer aldığı bir görselle birlikte paylaşmıştı.

EYT Federasyonu İdare Konseyi Lideri Gönül Boran Özüpak, bahse ait açıklamada bulundu. ANKA’nın haberine nazaran Özüpak, EYT’lilerin artık beklemeye tahammülünün kalmadığını, seçim öncesi EYT sorunu çözülmezse iktidar partisine ‘Geçmiş olsun’ diyeceklerini belirtti. Özüpak, mevzu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Emeklilikte yaşa takılanlar 23 yıldır anayasal haklarından birisi olan emeklilik hakkı için gayret ediyor. Yılmadı, pes etmedi. Yıllardır sürdürdüğü bu uğraşta bugün bir sona yaklaştığının farkında, bilicinde. Yıllardır iktidara talip olan muhalefet partileri dedi ki, ‘Evet haklısınız.’ Fakat iktidar partilerimiz maalesef Cumhur İttifakı, 20 yıldır bizi yöneten partilerin hiçbir vakit gündemine girmedik. Şu an önümüz bir seçim arifesi. 2023 seçimleri ya da bir erken genel seçim. ‘Eyy 2023 seçimleri sen nelere kadirsin. Artık konuşmayanı bile konuşturdun’ diyoruz.

‘2022 YILI SONUNA KADAR EYT ÇALIŞMASINI TAMAMLAYACAKLARINI AÇIKLADILAR’

Çok uğraş verdik. İktidar partimizle vakit zaman görüştük. Sayın Cumhurbaşkanımıza şahsen 30 saniyelik bir süreçte sıkıntımızı anlatmaya çalıştım. Aile ve Toplumsal Hizmetler Lider Yardımcısı iken Sayın Vedat Alım ile bir buçuk saatlik görüşmeyi yaptık, kaygımızı anlattık. Şu an Çalışma Bakanımız daha 2 ay evveline kadar ya da Cumhurbaşkanımızın ondan önceki söylediği telaffuzlarla, ‘Seçimi kaybetsem dahi yokum’ dediği süreçte 2 aylık bir sürecin sonrasında Çalışma Bakanımız dedi ki: ‘Gündemimizde yok.’ Lakin son 2 haftadır, 3 haftadır da ‘Evet, bir çalışma yapıyoruz. Sırasıyla bunları gerçekleştiriyoruz’. Biz 5. sıradaydık, 6. sıraya geçtik. Şimdilerde onlar tek tek çözümlenmiş oldu ve sıranın bize geldiğini, masalarında bir çalışma olduğunu 2022 yılı sonuna kadar da bu çalışmanın tamamlanacağını belirten açıklamaları oldu.

‘İKTİDARIN BİR VAAT VERME TAAHHÜDÜNÜ ASLA KABUL ETMİYORUZ’

Biz de diyoruz ki EYT’liler olarak, 20 yıldır bu sorunu görmezden geldiniz. Evet, biz meselemizin çözümlenmesi için her türlü çabayı verdik. Meclis’te görüşmeler yaptık, muhalefet partileri ile ulaşabildiğimiz iktidar partilerinin yetkilileriyle. Her alanda sesimizi duyurmaya çalıştık. Mitingler, toplantılar yaptık. Dediğim üzere yılmadık, pes etmedik ve bir sonucu görmek, anayasal hakkımıza kavuşmak için verdiğimiz bu uğraşta de bunun başarısı bir STK olup yılmayan pes etmeyen, anayasal hakları için uğraş eden kaderdaşlarımla yol almışlıkla oldu. 2023 seçimlerinin ya da erken genel seçimlerin bu mühlet zarfı içerisinde iktidarın bir vaat verme taahhüdünü asla kabul etmiyoruz. İktidarda olan vaat vermez, icraat yapar. Ancak iktidara talip olan muhalefet partileri derki, ‘Evet ben sizin probleminizi biliyorum ve bu sorunu çözmek için iktidara talibim’. Bizler görüyoruz. Bizler en olgun topluluğuz. Bizler çalışma hayatımızla en fazla emek veren, Türkiye’nin katma pahasına katma kıymet katanlarız. Sütten ağzımız yandı, yoğurdu da üfleyerek yiyeceğiz.

‘ÇALIŞMA BAKANIMIZDAN RANDEVU TALEPLERİMİZ DEVAM EDİYOR’

Beklenilen 2022 yılının sonuna kadar da açıklanacak olan çalışmanın nasıl, ne halde, hangi içerikle olacağını bilmiyoruz. Çalışma Bakanımızdan randevu taleplerimiz devam ediyor. Bu talepler doğrultusunda da tekrar pes etmeyeceğiz. Tekrar o masanın bir ucunda olmak için çaba edeceğiz. Burada açıkçası en kıymetli konu, biz 8 Eylül 1999 yılında çıkan 4447 sayılı kanunun geriye aleyhte işletilen hususunun iptalinden diğer bir şey istemiyoruz. Tekrar bunun yanında vazgeçilmezimiz olan insanca yaşanır bir maaşa sahip olabilmek ismine, hayallerimizi gerçekleştirebilmek ismine 5510 sayılı kanunun şu anki hükümetimiz tarafından çıkarılan 2008 yılındaki kanunun aylık bağlanma oranları ile maaşlarımızın düşürülmesinin değil, tersine bunun uygunlaştırılması, eski düzeylere getirilmesi gayreti içerisinde olacağımızı belirtmek istiyorum. Talebimizdeki tek unsur bu.

‘SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ATTIĞI BİR TWEETLE TEKRAR GÜNDEMDEYİZ’

Ana muhalefet partisi (Genel Başkanı) Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun attığı bir twetle yeniden gündemdeyiz. Yarın tekrar bir diğer muhalefet partisinin gündeminde olacağız. Evet, muhalefet partilerinin bir haliyle çözülmesi gereken problemleri lisana getirdiği süreçte iktidar partimizin seçim arifesinde her bir şeyin tahlilini sağlayacağını biliyoruz. Yılmayacağız pes etmeyeceğiz. İktidar partimizin tahlil teklifinin sahiden icraat mı vaat mı olarak sunulacağını daima birlikte göreceğiz. Bu süreç artık bir icraatta kalacaksa bir 3600 ek gösterge üzere 4 buçuk yılda tamamlanacaksa ‘geçmiş olsun’ diyenler olacağız. Zira beklemeye tahammülümüz kalmadı.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.