Evvelce vegan olup yine et yemeye başlayan ünlüler

Tartışmalı bir beslenme tipi olan vegan beslenme, ünlüler dünyasında da epeyce tanınan. Pek çok ünlü iklim değişikliğinden, hayvan haklarına kadar etik ve gelecek tasaları nedeniyle vegan beslenmeye geçiyor. Lakin kimileri pek de uzun müddet kalıcı olamıyor. İşte, evvelden vegan olup şimdilerde yine et yemeye başlayan ünlüler…

Bitki bazlı beslenmenin yararları epeyce fazla. Bilhassa de etraf ve hayvanlar konusunda etik korkular besleyenler benimsediği bu beslenme stilinde hiçbir hayvansal eser tüketilmiyor.

Ancak veganlık konusunda sıhhat etrafları tam olarak bir fikir birliğine varmış da değil. Bilhassa son vakitlerde vegan beslenme biçimini çocuklarına ve hatta bebeklerine de uygulayan bu yüzden de şimdi küçük yaşta önemli sıhhat meseleleri yaşamalarına neden olan aileler kamuoyunun ve toplumsal kurumların yansısını topluyor.

Hollywood ünlülerinden kimileri da bu beslenme halini benimsemiş olsa da kimilerininki pek de uzun soluklu olmayabiliyor. Evvelden vegan olup şimdilerde tekrar et yemeye başlayan altı ünlü yıldız:

MILEY CYRUS

Pop yıldızı Miley Cyrus, yıllarca ünlüler dünyasının veganları ortasında yer aldı. Lakin 2020’de bir Joe Rogan podcast’inde sıhhat kaygılarını öne sürerek diyetine balık eklediğini paylaştı:

“Uzun bir mühlet vegandım ve beynim düzgün çalışmadığı için hayatıma balık ve omegaları sokmak zorunda kaldım. Artık eskisinden çok daha uyanığım. Bir noktada epey yetersiz beslendiğimi düşünüyordum.”

LIAM HEMSWORTH

Cyrus’un eski kocası oyuncusu Liam Hemsworth de 2015 yılında vegan oldu. Lakin Men’s Health için 2019’da verdiği bir röportajda ünlü isim, düşük güç ile çaba ettikten sonra diyetine tekrar et eklediğini paylaştı:

“İlk iki yıl kendimi şahane hissettim. Gücümün yüksek olduğunu hissettim. Bedenimin güçlü olduğunu, kardiyonun yüksek olduğunu, her şeyin nitekim yeterli olduğunu hissettim. Fakat geçen yıl şubat ayında kendimi çok berbat ve uyuşuk hissediyordum ve genel olarak uygun değildim.”

Hemsworth, ayrıyeten ameliyat gerektiren bir böbrek taşı düşürdüğünü de anlattı: Benim böbrek taşım bir kalsiyum-oksalat böbrek taşıydı. Diyetinizde çok fazla oksalat bulunmasından oluşuyor. Oksalatlar birçok sebzede, bilhassa ıspanak, badem, pancar, patateste hakikaten çok yüksek.”

ANNE HATHAWAY

Anne Hathaway, mesleği boyunca çoklukla büyük rollere hazırlanırken vegan olarak beslendiğini söylüyordu. Fakat İzlanda’da çekilen Yıldızlararası sinemasına hazırlanırken gücünün ve gücünün azaldığını fark etti. 2014’te Harpers Bazaar’a “Kendimi güzel ya da sağlıklı hissetmedim” dedi.

Reykjavik’te bir kıyı restoranında rol arkadaşlarıyla birlikteyken, somon yemeye karar verdiğini anlatıyor: “Beynim, bilgisayarı tekrar başlatıyormuş üzere hissettim.”

SAMUEL L. JACKSON

Samuel L. Jackson, 2014 yılında Marvel’in Captain America: The Winter Soldier sinemasında Nick Fury olarak rol almaya başladığında dikkat çeken bir biçimde zayıflamaya başladı.

O sırada gazetecilere “Bu yeni bir vegan diyeti. Sonsuza kadar yaşamaya çalışıyorum” dedi.

Ancak sonraki yıl, görünüşündeki değişiklik mesleğine mal olmaya başladı. Katıldığı bir programda şunları anlatıyor: “9 kilo almazsam beni Tarzan sinemasından kovmakla tehdit ettiler. Ben de yemeğe gitmeye karar verdim ve artık vegan değilim. Haftada iki ila üç defa proteinli öğünler tüketiyorum ve öbür dört gün vejeteryan biçiminde yiyorum.”

ELLEN DEGENERES

Televizyon sunucusu ve komedyen Ellen DeGeneres, hayvan hakları belgeseli Earthlings’i izledikten sonra 2008’de vegan olduğunu anlatıyor. Lakin ünlü sunucu, 2018’de artık vakit zaman et yediğini söyledi:

“Hiç olmadığım kadar sağlıklıydım, vegan olmayı sevdim. Fakat son bir iki yıl içinde, sebepsiz yere, ortada bir modül balık yemeye başladım.”

Yıldız isim, hâlâ fabrika üretiminden uzak durmasına karşın, başka hayvansal eserlere açık olduğunu söylüyor: “Bildiğim tavukların yumurtalarını yiyeceğim; şayet birisinin art bahçesindeyse ve etrafta dolaşıyorlarsa ve memnunlarsa.”

CHANNING TATUM

Channing Tatum, eski eşi Jenna Dewan’ın tesiriyle 2013’te altı ay boyunca vegan oldu. Lakin bu durum pek de uzun ömürlü olmadı. Dewan 2018’de eşiyle yaşadığı veganlık konusunda yaşadığı ayrımı şöyle anlatıyor: “Adam zerzevatları sevmiyor. Bu da işleri zorlaştırıyor. Başlangıçta zordu zira sevdiğiniz kişinin de birebir sayfada olmasını istiyorsunuz lakin insanların kendileri olmalarına müsaade vermelisiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.