Elon Musk’tan değişik sav: “Bu gidişle İtalya’da insan kalmayacak”

Elon Musk, tweet’leriyle dikkat çekmeye devam ediyor. İş insanı bu kez da Twitter paylaşımında, İtalya’nın doğum oranlarındaki düşüşe dikkat çekti.

Tesla ve SpaceX kurucusu, dünyanın en düşük doğum oranlarından birine sahip olan İtalya’da jenerasyonun tükenebileceğinden kaygı ediyor.

Doğum oranlarının düştüğünü gösteren bir demografik eğilim tablosu yayınlayan analist Andrea Stroppa’nın tweet’ine cevap veren Musk, “Bu eğilimler devam ederse İtalya’da hiç insan kalmayacak” dedi.

İtalya İstatistik Enstitüsü Istat’a nazaran, geçen yıl İtalya, şimdiye kadarki en düşük doğum oranını bildirdi. Istat, 2021’de bin kişi başına yedi yeni doğum ve on iki mevt olduğunu söyledi. Bu sayıların nedeni Covid vefatlarından kaynaklanmış olsa da Istat, ülke nüfusunun 2070 yılına kadar yüzde 20 oranında düşeceğini öngörüyor. Bu da 12 milyon daha az insan manasına geliyor.

Musk, birinci kez global nüfusun azalmakta olduğuna işaret etmiyor. 2019’da Şanghay’daki Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda Alibaba Group Holding Ltd. İdare Heyeti Lideri Jack Ma ile tartışırken, “Çoğu insan gezegende çok fazla insan olduğuna inanıyor. Bu, modası geçmiş bir görüş” dedi ve dünyanın 20 yıl içinde karşılaşacağı en büyük sorunun bir nüfus çöküşü olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.