Ehliyette yeni dönem! İçişleri Bakanlığı duyurdu

Ehliyette yeni bir periyot başlıyor. İçişleri Bakanı Soylu, katıldığı programda yeni ehliyet çalışmasıyla ilgili detaylı bir açıklamada bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu, ATO Congresium’da düzenlenen 4’üncü Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nı ziyaret etti. Fuar alanında eserleri inceleyen Bakan Soylu, yetkililerden bilgi aldı.

“DÜNYANIN EN İNANÇLI PASAPORTUNU BASIYORUZ”

Darphane ve Damga Matbaası standında yerli pasaportu inceleyen Soylu, şu sözleri kullandı;

*Dünyanın en inançlı pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak. Pasaportun kendine ilişkin özellikleri var; bütün bilgilerin içinde olduğu sistem, şu anda kullandığınız pasaportun yüzde 40 daha incesi.

*Hem pasaportumuzu hem ehliyetimizi hem kimlik kartımızı hem de Türk vatandaşı olup da yabancı ülkede yaşadığı için Türk vatandaşlığından çıkanlara verdiğimiz mavi kartımızı inşallah cumhuriyetin 100’üncü yılında güvenlik tedbirleri daha yüksek biçimde kullanıcılarımız ile buluşturacağız.

EHLİYETTE YENİ DÜZENLEME

*Ehliyette de çift pencere olacak ve çipli olacak. Ehliyeti kimliğe yüklüyorduk artık kimliği de ehliyete yükleyebileceğimiz bir süreç başlatıyoruz.

*Pasaportta hem tarihi miraslarımız hem doğal zenginliklerimiz var hem de Cumhuriyet Türkiye’sinin yapıtları var. Birinci defa de ‘Türkiye’ yazacak. Yeni bir deneme yapıyoruz. Onu da Hollanda’da test ettik, başarılı oldu. Kimliğe de ehliyete de renkli fotoğraf basacağız” diye konuştu.

“PARMAK İZİ DOĞRULAMASI YÜZDE 94,7”

Bakan Soylu, parmak izi doğrulamada yerli programın yüzde 94,7 üzere bir oran tutturduğunu söyledi. Soylu, şunları söyledi;

“Bizim parmak izinin sayısallaştırılması algoritmamız yabancı bir ülkeden satın alma ile gerçekleşmişti. Bundan 2,5 yıl evvel çalışmasına başladık ve HAVELSAN ile birlikte kurulan ortak bir şirket ile bunu sağladık. Size vereceğim sayı dünyada bu bahislerde çabucak hemen en güzel orana ulaşmış sayı. Bizim diğer bir ülkeden satın alma yaptığımız şirketle sayısallaştırdığımız parmak izi yani parmak izinin doğrulanması yahut alınması, yabancı şirketten bize satılan programda yüzde 82’ydi. Artık bizim son 2,5 yılda geliştirdiğimiz ve yüz binlerce teyit ettiğimiz uygulamalı gördüğümüz program yüzde 94,7.”

“ÖYLE BİR OLACAK Kİ…”

Bakan Soylu, parmak izi doğrulama sistemindeki geliştirilen programın; nüfus daireleri, emniyet ve jandarmada, göç ve pasaport yönetiminde, noter, tapu ve kadastroda kullanılabileceğini kaydetti.

Soylu, “Öyle bir olacak ki bu elektronik kimlik doğrulama sisteminin de altyapısı olan bu sistem ile üniversite imtihanı hatta ehliyet imtihanlarında da birtakım sahtecilikler kelam konusu oluyor. Bunun ortadan kalkmasını temin etmek için parmak izi ve tıpkı vakitte kimlikleri ile girebilme imkanına sahip olacaklar. Noterdeki alım ve satımlarda, bankacılık süreçlerinde bu altyapıyı rahatlıkla kullanabilme imkanına sahip oluyorsunuz” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.