Edirne’ye gelen Bulgarlardan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnet

Edirne’ye Bulgar akını devam ediyor.

Resmi gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karardan sonra Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasıyla kente akın eden Bulgarlar, soluğu çarşı, pazarda aldı.

Poşetleri taşıyamadılar

Yakıttan Giysiye ve besine kadar tüm gereksinimlerini Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta zahmet çekti. Pazarlarda ve meydanlarda Bulgar yoğunluğu oluşurken, ciğercilerde ise uzun kuyruklar oluştu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Allah razı olsun”

Bulgaristan’ın Filibe kentinden Edirne’ye gezmek ve alışveriş yapmak için gelen Hasen Yordanov, pasaport zorunluluğunun kalkmasının çok hoş olduğunu tabir ederek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun. Zira pasaport zorunluluğunun kalkması hepimizi çok mutlu etti. Daha evvel pasaport girişlerde zorluk yaşıyorduk lakin artık kimlikle girişlerimiz hem işimizi kolaylaştırdı hem de bizi çok keyifli etti. Her hafta Edirne’ye gelerek bütün gereksinimlerimizi karşılıyoruz.

“Namazımızı Türkiye’de kılmak bize memnunluk veriyor”

Burada haftalık alışverişimizi yaptıktan sonra Bulgaristan’a geri dönüyoruz. Biz Osmanlı torunuyuz. Buraya geldiğimizde mescitlere gidip namazımızı kılıyoruz. Birden fazla vakit Cuma namazımızı İstanbul’da, Edirne’de yahut Türkiye’nin farklı bir noktasında kılmak, ezan sesini her yerden duymak bize büyük bir memnunluk veriyor. Burada kalmak bile öteki bir heyecan veriyor” dedi.

“Kimliğini alan geliyor”

Edirne’de vakitlerinin birçoklarını alışveriş yaparak geçirdiklerini söyleyen Katya Papaova, “Zamanımızı Gezmekle ve alışveriş yapmakla harcıyoruz. Burada marketlere ve halk pazarlarına gidip nevresim ekibi üzere birçok gereksinimimizi alıyoruz. Daha sonra yemek yemeye gidiyoruz. Ayrıyeten pasaport zorunluluğun kalkması da çok âlâ oldu yalnızca kimlikle gelebiliyoruz. Kimliğini alan geliyor” formunda konuştu.

“Bulgaristanlıyız fakat Türkiye’yi farklı seviyoruz”

Pasaport zorunluluğun kalmasıyla birinci kez kimliğiyle Edirne’ye geldiğini belirten Vahdet Samiov ise, “Artık yalnızca kimlikle giriş yapabiliyoruz. Bugün burada alışveriş yapmak bizi çok keyifli etti. Bize fiyatlar da çok uygun geliyor. Bulgaristanlıyız fakat Türkiye’yi değişik seviyoruz. Geldik ve buraları da gördük, yeterli oldu” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.