Dünya devi duyurdu! Çin ve Rusya’dan vazgeçip rotayı Türkiye’ye çevirdiler

Dünyanın en büyük konteyner denizcilik şirketi MSC, tedarikte öne çıkan Türkiye’nin, global piyasalarda beklenen resesyondan, öteki ülkeler kadar etkilenmeyeceğini, hatta müspet ayrışabileceğini öngörüyor.

Dünya Gazetesi’ne konuşan, MSC Türkiye Genel Müdürü Barış Dilek, “Türkiye’nin ihracatında son çeyrekte büyük bir daralma beklemiyoruz. Birçok müşterimizden bu sinyali alıyoruz. Konteyner stokumuzu artırdık, Türk bayraklı filomuzu da büyütüyoruz” dedi.

MSC Türkiye Genel Müdürü Barış Dilek, global piyasalardaki yavaşlama ve resesyon beklentilerine karşın, Türkiye’nin bu süreçte olumlu ayrışacağını, yük hareketinin bu sinyali verdiğini söyledi. Dilek, “ABD ve AB, maliyete bakmıyor Uzakdoğu yerine Türkiye’den alım yapıyor. Kimi bölümler daha fazla etkilense de ihracat siparişlerine yetişemeyen müşterimiz de çok” dedi.

İsviçreli aile şirketi olan MSC, pandemi devrinde gerçekleştirdiği yatırımıyla Danimarkalı konteyner operatörü Maersk’i geride bırakarak, geçtiğimiz aylarda dünyanın en büyük gemi filosuna sahip şirketi unvanını almıştı. MSC, Türkiye’de de kıymetli yatırımlara imza atmaya devam ediyor. Bir yandan ortak olduğu Tekirdağ Asyaport Limanı’nı büyütme projesini desteleyen şirket, başka yandan Türk bayraklı gemi filosunu büyütüyor, konteyner ekipman parkını da güçlendiriyor.

MSC, küreselde olduğu üzere Türkiye’de ihracat devi firmalara hizmet veriyor. Geniş bir müşteri portföyüne sahip olan şirket, Türkiye’nin ihracatına ve ithalatına yönelik öngörü yapabilecek sinyalleri de resmi datalardan evvel alabiliyor. MSC Türkiye Genel Müdürü Barış Dilek, müşterileri ile yaptıkları görüşmelerin ve mevcut yük hareketinin Türkiye’nin son çeyrekte global iktisatta olumlu ayrışacağına dair ipuçları verdiğini söyledi.

ÇİN VE RUSYA’DAN VAZGEÇTİLER: AB VE ABD ROTAYI TÜRKİYE’YE ÇEVİRDİ

Barış Dilek, global piyasalarda yaşanan daralma nedeniyle Türkiye’deki ihracat yükü talebinde bir yavaşlama olduğunu lakin, son çeyrekte büyük bir daralma beklemediklerini söz etti. Dilek, “Geçen hafta müşterilerimizle yaptığım görüşmelerde AB’de işlerin yavaşladığını lakin Türkiye’ye yönelik sipariş talebinin tıpkı oranda azalmadığını söyledi. Zira AB ve ABD tedarikte rotayı Türkiye’ye çevirdi. Pandemiyle başlayan bu süreç Rusya-Ukrayna savaşıyla güçlendi. ABD ve AB, maliyete bakmadan Uzakdoğu ya da Rusya’dan aldığı eserleri Türkiye’den temin etmeye başladı. Bir müşterimiz, bir eser gurubu için ‘Çin’den Avrupa’ya 1 milyon ton gidiyordu, artık bunun 600 bin tonu Türkiye’den alınıyor. AB’ye mal yetiştiremiyorum’ dedi. Bunun üzere örnekleri sıkça duymaya başladık. Bizim müşahedemiz beyaz eşya üzere kimi kesimler global piyasalardaki yavaşlamadan daha çok etkileniyor. Lakin kimi dallarda talep hala çok güçlü” diye konuştu.

Tatil döneminin bitmesiyle global resesyonun tesirlerinin eylül ayından itibaren daha net bir biçimde görülmesini beklediklerini tabir eden Dilek, “Firmalar tatil sonrası stoklarına bakacak. Alımlarını ve planlamasını da buna nazaran yapacak. Hasebiyle eylül ekim aylarında fotoğraf daha da netleşecek” dedi.

İHRACATTA ABD’NİN YILDIZI PARLIYOR

AB’deki yavaşlamaya rağmen ABD’de talebin hala güçlü olduğunu belirten Barış Dilek, “ABD parlayan yıldız. Türkiye’de Avrupa pazarı için çok sayıda şirketin yatırım yaptığını gözlemliyoruz. Üretim kapasitelerini artırmaya yönelik yatırımlar yapılıyor. Bu çok değerli bir gelişme zira ABD, bugüne kadar Çin’den ötürü rekabet etmediğimiz, münasebetiyle ikinci plana attığımız pazardı. Artık bu jeopolitik gelişmeler, çok kutuplu dünyada safların netleşmesiyle bir arada, ticarete bunun tesirini daha fazla görmeye başladık” dedi. Dilek, münasebetiyle beklenen resesyonun Türkiye’ye tesirinin çok büyük olmayacağını öngördüklerini, pesimist olmak için çok erken olduğunu söyleyerek, “Oradaki fırsatları göz arkası etmemek lazım” dedi. MSC de ABD’ye yönelik artan ihracat talebini karşılamak için bu sınırdaki gemilerini en optimum formda kullanmaya ihtimam gösteriyor.

Barış Dilek, bu noktada kıymetli hususlardan birinin de AB’ye bağımlılığı azaltmak olduğunu söz ederek, “İhracatın yüzde 60’ını yaptığımız AB’ye bu kadar bağımlı olmamalı ve pazar çeşitliliğine gitmeliyiz. Bilhassa Afrika’da büyük fırsatlar var” dedi.

KRİZDEN DERS ALDI, KONTEYNER KAPASİTESİNİ ÜÇE KATLADI

MSC Türkiye, pandemiyle birlikte global çapta yaşanan ve tedarik zincirlerinde büyük aksamalara yol açan konteyner krizinin bir benzerinin yaşanmaması için ekipman parkını da güçlendirdi. Her ne kadar pandemideki kadar bir talep artışı beklenmese de MSC Türkiye, ortalama 35 bin olan konteyner ekipman kapasitesini üç katına çıkarmış. Barış Dilek, “Son çeyreğe hazırlık yapıyoruz. Açıkçası beklentilerimiz yüksek. Çok kuvvetli bir konteyner stoku ile giriyoruz. Şu anda aslında bir sorun yok. Zira pandemide talep yüksek olunca yatırım arttı konteynere. Artık bir yavaşlama olunca boşa çıktı o konteynerler. Konteyner bolluğu oldu. Ancak temkinliyiz. Talebin bir anda artabileceği vakitlere karşı hazırlıklıyız” dedi.

TÜRK BAYRAKLI FİLOYU VE EKİPMAN PARKINI BÜYÜTÜYOR

MSC Küresel, pandemiyle birlikte rekor sayıda gemi siparişi vermişti. Satın alınan gemilerle Danimarkalı denizcilik devi Maersk’i sollayarak filo büyüklüğünde bu yıl başkan şirket pozisyonuna ulaştı. MSC Türkiye de gemi yatırımlarına devam ediyor. Son olarak MED Trabzon filoya katıldı. Barış Dilek, “Türk bayraklı gemi yatırımlarımızı sürdürmek istiyoruz. Ancak şu anda memleketler arası piyasalarda gemi fiyatları çok yüksek. Gemi bulmak da çok sıkıntı. Bilhassa küçük tonajda satın alacak gemi bulamıyoruz. Bilhassa 1500-2.000 TEU gemilere çok gereksinim var” diye konuştu.

KAYNAK: DÜNYA/AYSEL YÜCEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.