Dışişleri’nden Fransa’nın ‘Dağlık Karabağ’ kararına tepki

‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin Fransa Senatosu’nda tanınması kararına ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, karara tepki gösterdi. Açıklamada, söz konusu karara yönelik, “Gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuk bir anlayışın tezahürüdür” denildi.

Dışişleri’nden Fransa’nın ‘Dağlık Karabağ’ kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu’nun ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin tanınması hakkında dün kabul ettiği karara tepki göstererek “Fransa Senatosunun Azerbaycan’a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuk bir anlayışın tezahürüdür” açıklamasında bulundu.

AA’nın aktardığına göre, Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, kararın, ‘uluslararası hukukun en temel ilkelerinin, meşruiyetin ve hakkaniyetin iç politika mülahazaları uğruna hiçe sayılmasının ibretlik bir örneği’ olduğu ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE’YE İLİŞKİN İDDİALAR REDDEDİLDİ

Açıklamada, Türkiye’ye atfen dile getirilen iddiaların reddedildiği belirtilerek “Fransa Senatosunun bu kararı, tarafsız olması gereken eş başkanların yürüttüğü AGİT Minsk Grubu çalışmalarının bugüne kadar meseleye neden çözüm getiremediğinin, nasıl taraflı olduğunun da açık bir göstergesidir” denildi.

“Esasen Azerbaycan’ın sahada aldığı sonuç, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına yansımış, Fransa’nın da eş başkanı olduğu Minsk sürecinde kayıt altına alınmış ancak hayata geçirilememiş haklarının somutlaştırılmasıdır” denilen açıklamada, “Zira ilgili BM kararları Ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal ve şartsız çekilmelerini amirdir” ifadelerine yer verildi.

‘TARAFGİR VE GERÇEKLERDEN KOPUK BİR ANLAYIŞ’

“Fransa Senatosunun Azerbaycan’a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuk bir anlayışın tezahürüdür” vurgusu yapılan açıklamada, ‘hiçbir makul gerekçeyle izah edilemeyecek olan bu sağduyudan yoksun kararın, Fransa’nın meselenin çözümüne gerçek anlamda katkı sağlama imkânını da sınırladığı’ değerlendirildi.

Açıklamada, Fransa hükümetinin de kabul edilemez bulacağı unsurlar içerdiği görülen kararın, yine son dönemde Fransa’da sıkça görülen Türkiye takıntısını yansıtmasının ise şaşırtıcı olmasa da düşündürücü olduğu söylenerek, “Türkiye’nin yakın coğrafyasında hakkın, hukukun ve meşruiyetin yanında aldığı ilkeli tutumların Fransa’da ön yargısız ve objektif bir şekilde algılanması; tarihe ya da birbiriyle alakasız konulara son derece hatalı atıflar yapılmasından kaçınılması ilişkilerimizin selameti açısından temel bir gerekliliktir” mesajı verildi.

‘TÜRKİYE, FRANSA İLE DE BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRDIR’

Neredeyse 30 yıldır süren Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında gelinen aşamada, Fransa’nın artık doğru sonuçları çıkararak bölgenin istikrara kavuşması için yapıcı bir tutum benimsemesinin temenni edildiği ifade edilen açıklamada, bunun için mevcut gerçeklerden hareketle uluslararası hukuka uygun kalıcı bir çözüme ulaşmak üzere çaba gösterilmesinin yeterli olacağının altı çizildi.

Açıklamada, “Türkiye, hemen yanı başında yıllardır süren bu ihtilafın bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunacak şekilde sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması için diğer ortakları gibi Fransa ile de birlikte çalışmaya hazırdır” ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Fransa Senatosu, Fransa Devleti’nin “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımasını” isteyen karar tasarısını görüşerek kabul etmiş, Senatoda sembolik değere sahip karar, 1 “hayır” oyuna karşı 305 “evet” oyuyla kabul edildi. 30 Senatör ise “çekimser” oy ile kabul edilmişti. Kararda ayrıca, Fransa’nın Ermenilere insani yardımda bulunması ve Dağlık Karabağ’da işlenen savaş suçlarına ilişkin uluslararası soruşturma açılmasının talep edilmesi gerektiği belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir