Denizli’de Antep fıstığı yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Son yıllarda ülke genelindeki ağaç sayısından ekili olduğu alana kadar önemli artış yakalayan Antep fıstığı, Denizli’de birçok üreticinin yüzünü güldürdü.

Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Antep yetiştiriciliği Denizli’nin Güney ilçesindeki üretimiyle dikkat çekiyor. İlçede Antep fıstığı üretimi yapan 67 yaşındaki Mehmet Çeliker, bölgenin Antep fıstığı üretimine çok elverişli olduğunu belirtti.

1983 yılında devlet eliyle Ziraat kanalıyla 110 dönüm toprağında Antep fıstığı fidanı diktiğini söyleyen Mehmet Çeliker, “Sabırla çalıştım. Devletimiz sayesinde fidanların dikimini yaptım. Çok çalıştım. Bana kimse inanmıyordu. Ancak ben Allah’ın müsaadesiyle inandım ve başardım. Şu anda bin 500 ağacım var. Bölgede en çok ağaç bende. Ağaçlarıma çok güzel bakıyorum ve yüksek randıman alıyorum. Gece gündüz demeden ağaçlarımla uğraşıyorum. Hala daha fidan dikiyorum” dedi.

“Ben genç kuşaklara Antep fıstığı dikmelerini öneriyorum”

Antep fıstığının 300 yıl yaşayabildiğini anlatan Çeliker, öteki meyve ağaçları üzere yaşlandıkça randımanı ve kalitesi düşmediğine de değindi. Çeliker, yaklaşık 7 ton eser aldığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl ve bu yıl 300 adet yeni fidan diktim. Benden sonra gelecek çocuklarıma ve torunlarıma ağaçlarımı emanet ediyorum. Yaklaşık 7 ton eser alıyorum. Antep fıstığı ağacı dikiminden sonra 12 yılda yüksek randımana ulaşıyor. 300 yıl yaşayabiliyor. Ağaç yaşlandıkça randıman ve kalite artıyor. Öbür meyve ağaçları üzere yaşlandıkça randımanı ve kalitesi düşmüyor bilakis artıyor. Ben genç jenerasyonlara Antep fıstığı dikmelerini öneriyorum. Kendi geleceklerini ve onlardan sonra gelecek jenerasyonlar için en değerli teminat Antep fıstığıdır” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.