Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Örnek alın’ dediği bakanlık muhakkak oldu

Ticaret Bakanlığı, pandemi mühletince eğitim faaliyetlerini elektronik ortama taşıyarak, kendi imkanları ile oluşturduğu eğitim içeriklerini uzaktan eğitim yaklaşımına uyarladı. Yüz yüze eğitim ile büyük farklılıklar barındıran uzaktan eğitim içerikleri, tasarruf önlemleri çerçevesinde geliştirilerek kurum işçisinin hizmetine sunuldu. Bakanlık, bu kapsamda 2021 yılı içerisinde tüm çalışanının yüzde 93’üne ulaştı. 

İNTERAKTİF EĞİTİM MODÜLLERİ 

2021 yılında kullanılmaya başlanan interaktif eğitim modülleri ile işçi, içeriklerle etkileşimde bulunma imkanına kavuştu. Bu sayede öğrenme seviyesinin artırılması hedeflendi. Memleketler arası bir e-öğrenme standardı olan ve ‘SCORM’ ismi verilen interaktif içerikler, Ticaret Bakanlığı çalışanının kendi imkanları kullanılarak üretildi. Şimdiye kadar 250’den fazla etkileşimli SCORM modülleri ile 650’nin üzerinde görüntü eğitimi hazırlandı. 2020 yılında kişi başı gerçekleşen ortalama eğitim saati 9,3 iken bu sayı 2021 yılında 11,3 saate yükseltilerek iki yıl içerisinde 250 bin katılımcılı eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI: ‘İYİ UYGULAMA ÖRNEĞİ’

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, dışardan hizmet satın almadan ve kendi imkanlarıyla eğitim içeriği üreten Ticaret Bakanlığı’nı ‘örnek bakanlık’ seçti. Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı İşçi Genel Müdürlüğü Eğitim Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın faaliyet alanları ve yapılan eğitimlerle ilgili bir tanıtım görüntüsü hazırlandı.

Görüntü, Uygun Uygulama Örneği olarak Cumhurbaşkanlığı Uzaktan Eğitim Kapısı web Portalı’nda yayınlanarak ‘https://uzaktanegitimkapisi.cbiko.gov.tr/’ adresinden tüm kamu kurumlarının erişimine açıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.