Çocukları İlgilendiren Favipiravir Kararı

Sağlık Bakanlığı yeni yaptığı açıklamada, çocuklarda görülen Kovid-19 virüsünde Favipiravir ilacı kullanılacağını belirtti.

Yeni koronavirüs mutasyonunun çocuklar üzerinde daha etkili olduğu geçtiğimiz haftalarda uzmanlar tarafından açıklanmıştı. Sağlık Bakanlığı, yeni yaptığı duyuruda ise 12 ile 15 yaş arasındaki çocukların koronavirüs tedavisinde Favipiravir ilacının kullanılacağını belirtti.

KOVİD-19 TEDAVİSİNDE ÇOCUKLARA FAVİPİRAVİR İLACI VERİLECEK

Favipiravir daha önce 15 yaş ve üzeri koronavirüs hastası çocukların tedavisinde uygulanıyordu.

Sağlık Bakanlığı’nın son paylaştığı habere göre 12 – 15 arasındaki çocukların tedavisinde artık yeni bir ilaç kullanılmaya başlanacağını belirtti. Artık favipiravirin kullanımı 12-15 yaş arasındaki çocukları da kapsar hale getirildi.

Bu bölümde geçen ve risk faktörleri olarak ifade edilen, altta yatan immün yetmezlik olması veya immünsüpresif ilaç alım öyküsü, kronik hastalıklar ifadesi, ‘Çocukluk çağında; serebral palsi, nörolojik gelişim sorunları, obezite, genetik sendromlar (trizomi 21),kardiopulmoner hastalık ve immünkompromize çocuklar ve ergenler’ şeklinde yenilendi.

21 MAYIS KORONAVİRÜS TABLOSU

Sağlık Bakanlığı 21 Mayıs 2021 koronavirüs vaka ve vefat sayılarını içeren son koronavirüs tablosunu paylaştı.

Türkiye’de son 24 saatte 218 bin 846 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 528 kişinin testi pozitif çıktı, 214 kişi hayatını kaybetti.

Ağır hasta sayısı 1977 oldu, 8 bin 852 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 998 bin 639’a yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir