CHP’den Katar’ın İstanbul Borsası’na ortak olmasına tepki: Türkiye’nin menfaati görüşüldü mü?

Herhangi bir ihale yapılmaksızın İstanbul Borsası’na ortak olmasınına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Katarlılar bu ihaleleri nasıl aldılar, hangi gerekçeyle aldılar, bu ihalelere başka katılmak isteyen oldu mu? Türkiye’nin menfaati görüşüldü mü?” diye sordu.

CHP’den Katar’ın İstanbul Borsası’na ortak olmasına tepki: Türkiye’nin menfaati görüşüldü mü?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Katar’ın herhangi bir ihale yapılmaksızın İstanbul Borsası’na ortak olmasını eleştirdi.

Özkoç, “Katarlılar bu ihaleleri nasıl aldılar, hangi gerekçeyle aldılar, bu ihalelere başka katılmak isteyen oldu mu? Türkiye’nin menfaati görüşüldü mü? Hayır. Mafya ilişkilerinde böyle şeyler yok. Bu ilişkilerde para, örtbas vardır. Eğer devleti ele geçirmişlerse; meclis, muhalefet, millet bunun dışındadır. Kaça aldıklarını kaça sattıklarını denetleyen kurumlar bunun dışındadır. Milletimizin önünde yemin ediyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi, er ya da geç bunun hesabını kesinlikle soracaktır” diye konuştu.

ANKA’da yer alan habere göre, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Katar’ın İstanbul Borsası’na ortak olması hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi.

Özkoç’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İHALE MAFYASI

“Size bugün ihale mafyasından bahsedeceğim. Çok kar getiren işleri takip ederler. Genelde her şeyi gizli yaparlar. Kelepiri çok severler. Saldırgandırlar. İhale alabilmek için büyük hediyeler alırlar. İhale alacakları kişileri önceden yemlerler. Aç gözlüdürler, asla doymazlar. Devlet ihalelerini çok sıkı takip ederler. Bu mafyalar o kadar güçlenir ki devlet yönetiminde söz sahibi olurlar, hatta devleti yönetirler. Sonra devletin içini nasıl boşaltırlar onun için çabalarlar. Çıkarttıkları örtülü yasalarla, yapacakları kanunsuz işlerin ihale ve denetimlerini ortadan kaldırırlar. Yaptıkları işe kendi tabirleri ile ‘takoz koyanları’ ihanet ile suçlarlar. Yaptıklarından zarar görenler, yoksulluk içinde yaşarken onlar şatafatlı hayatlarını sürdürürler.

‘TÜRKİYE’NİN VARLIĞI ELDEN ÇIKARILDI

Şimdi Katar’dan bahsediyorum size. Hepsi hepsi iki milyon nüfusa sahiptir. Çorum’dan küçük bir ülkedir. Doğalgaz ve petrol zenginidir. Tarım, teknoloji ve üretim yok. Türkiye’nin dostu mudur? Hayır. KKTC yani Doğu Akdeniz açıklarında yapılan doğalgaz aramasında bu Katar, Amerika ile birlikte hareket etmiştir. Rumlarla, Amerikalılarla birlikte doğalgaz aramaya başlamışlardır. Sizce bu Katar dostumuz olabilir mi? Bence kesinlikle olmaz. Bizim olmaz ama birilerinin dostu. Bu Katar durduk yere cumhur-mafya ittifakının lideri olan Recep Tayyip Erdoğan’a 450 milyon dolara uçak hediye etti. Birbirlerini saraylarda ağırladılar. Türkiye, cumhur-mafya ittifakı tarafından tek başına 18 yıldır yönetiliyor. Türkiye’nin varlığı olan şirketlerin yüzde 80’i bu ittifak tarafından elden çıkarılmıştır. Devlet aklı, kendi ülkelerinin stratejik değerlerini; ekonomide, savunmada, sanayide, yabancılara peşkeş çekmez.

Söz konusu para olunca bunların gözü bir şey görmez’ demiştik. Daha sonra devleti hızlı yönetmek için cumhur mafya sistemini getirmek için milletin karşısına geçtiler. Dediklerini yaptılar. Üstelik de milletin oyu ile yetkiyi aldılar. Hazine’nin başına cumhur-mafya ittifakının lideri olan kişinin damadını koydular. Arkasından tezgahı kurmaya başladılar. Varlık Fonu kuruldu, başı cumhur- mafya ittifakı lideri Recep Tayyip Erdoğan oldu. Başkanvekili de damadı oldu. Devletin bütün önemli yatırımlarını buraya aktardılar. Burasını Sayıştay denetliyor mu? Hayır. Kamu İhale Yasası içine dahil mi? Hayır. Kendisi ve damadı denetim olmadan, sadece kendi istekleri doğrultusunda Türkiye’nin mal varlığını elden çıkarabilirler mi? Evet. Sıra geldi, örtülü ihalelere. Katar ve Türkiye. Türkiye’nin biricik tank palet fabrikası Katar ordusuna ve Ethem Sancak’a peşkeş çekildi. Ne dediler? ‘Türkiye milli tankı üretecek’ dediler. Aradan iki yıl geçti. Tank ortada yok. ‘Semalarda Türk milli uçağı uçacak’ demişlerdi. Yalan oldu. ‘Yerli araba yapacağız demişlerdi.’ Yalan oldu. Milli tank palet fabrikasını, Katar ordusuna bedelsiz olarak verdiler.

‘İHALELER ÜSTÜ ÖRTÜLÜ VE DENETİMSİZ YAPILIYOR’

Kim ihya oluyor bundan. Bundan ihya olan Katar ve Ethem Sancak. Kanal İstanbul’un faydası yok. İhaleden sonra İstanbul çevresindeki arazilerin büyük kısmını kim kapattı? Katar Emiri’nin annesi. Digitürk ihalesini kimden kazandı? Katar. Digitürk en çok parayı nereden kazanıyor? Mafyadan. Futbol Federasyonu başına beşli çeteden birisi geldi. Önceki başkan Türkiye’nin yandaş medyasının tümümün sahibi. Cumhur-mafya ittifakının başı belli. Halkın haber alacağı kaynakların sahibi belli. İhaleleri alan işbirlikçi ve çete belli. Yargı yok. Sindirme ve tehdit var. İhaleler üstü örtülü denetimsiz yapılıyor. Sıra borsaya geldi. Borsanın başına Hakan Atilla geçirildi. Kim bu? HalkBankın eski genel müdürü yardımcısı. Bakanların önüne yattığı, Amerika’da yargılanan Rıza Zarraf ile ilişkide. Birlikte Amerika’da yargılandılar. Şimdi İstanbul Borsası’nın yüzde 10’u satıldı. Bu yüzde 10’un sahibi kimdi? Avrupa’daki yatırımcılar? Bu hakkı kim aldı? Katar. Kaça aldılar biliniyor mu? Hayır. Teknolojisi, üretimi olmayan Katarlılar bu ihaleleri nasıl aldılar, hangi gerekçeyle aldılar. Bu ihalelere başka katılmak isteyen oldu mu? Türkiye’nin menfaati görüşüldü mü? Hayır.

‘HESAP SORACAĞIZ’

Mafya ilişkilerinde böyle şeyler yok. Bu ilişkilerde para, örtbas vardır. Kimseyi haberdar etmezler. Eğer devleti ele geçirmişlerse; Meclis, muhalefet, millet bunu dışındadır. Kaça aldıklarını kaça sattıklarını denetleyen kurumlar bunun dışındadır. Türkiye’yi böyle bir cumhur mafya ittifakı yönetiyor. Başındaki kişi milletimize ‘dişinizi sıkın’ diyor. Ne zamana kadar? Ben bu işleri bitirene kadar. Kimin çıkarına? Benim çıkarıma. Ben nerede yaşıyorum? Sarayda. Kimlerle iş birliği yapıyorum? Sarayda yaşayan devletlerle iş birliği yapıyorum. İçini boşalttığım ülkenin adı ne? Türkiye. Bunun hesabı sorulacak mı? Milletimizin önünde yemin ediyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi, er ya da geç bunun hesabını kesinlikle soracaktır.

Devletin içini boşaltan, mafya ile birlikte hareket eden, Türkiye Cumhuriyeti birikimlerini, yargı, Sayıştay ve Meclis denetiminden kaçıran, yandaşları ile birlikte milleti yoksulluk içine itenlere, er ya da geç CHP, demokrasi içerisinde bunun hesabını soracaktır. Bir gün yönettiğiniz ve idare ettiğinizi sandığınız bu yargı, bir gün ele geçirdiğini sandığınız devletin kurumları tekrar güçlü, laik, parlamenter sistemle inşa edilerek, devletin kurumları haline getirilecek, mafyadan arındırılacak ve bunu yapanlar yargının önüne çıkarılacak. Kaçacak yeriniz yok. Türkiye’ye çok büyük zarar veriyorsunuz. Üstelik bunu milletin gözünün içine baka baka söylüyorsunuz. Bu ilişki Türkiye’yi yok ediyor. Bu ilişkiye ‘dur’ demek gerekiyor. Bu ilişki içinde olan cumhur-mafya ittifakının lideri ve yandaşlarının el çekmesi lazım. Ya istifa etmeliler ya sandığa götürmeler. Bu milletin varlıklarını yok ettiniz. Ülkeyi itibarsız hale getirdiniz. Milletimizi yoksullaştırdınız. Şimdi söz sahibi millette olmalı. Türkiye’nin kaynaklarını, insan gücünü, devlet birimini tekrar Türkiye’nin inşa edecek gücü olduğunu biliyoruz. Çünkü biz dünün siyasi partisi değiliz. Biz CHP’yiz. Milletin ittifakı ile milletin desteği ile güçlü Türkiye’yi tekrar inşa edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir