CHP rüşvet soruşturması sonucunda misyondan uzaklaştırılan Menderes Belediye Lideri Mustafa Kayalar’a sahip çıktı

İçişleri Bakanlığı, yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve isimli denetimle özgür bırakılan İzmir’in Menderes ilçesi CHP’li Belediye Lideri Mustafa Kayalar ile haksız yarar elde ettiği ve kamuyu ziyana uğrattığı ileri sürülen Aksaray’ın Yenikent Beldesinin bağımsız Belediye Lideri Mehmet Emin Yumuşak’ı misyondan uzaklaştırdı.

Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında belgeye atanan eksper, 2018-2021 yılları, toplam 10 çöp toplama ve iş makinesi kiralama ihalesini incelerken 7 ihalede, ‘ihaleye fesat karıştırma’ hatasının oluştuğunu belirledi. Kelam konusu ihalelerde, kamunun 9 milyon 934 bin lira ziyana uğratıldığının altı çizildi. Bunun üzerine şüpheliler hakkında gözaltı kararı verildi.

İHALELERDE USULSÜZLÜK VE RÜŞVET

Geçen pazartesi günü yapılan operasyonunda 28 kuşkulu gözaltına alındı. Birebir soruşturmanın devamında elde edilen dokümanların incelenmesi sonucunda Özdere’de inşaatı devam eden 5 yıldızlı otelin imar planına ters halde imaline müsaade verildiği belirlendi. Karşılığında ise Bodrum ilçesinde bulunan 2 villanın ortacılar kullanılarak ‘rüşvet’ olarak verildiği savıyla ilgili Menderes Belediye Lideri Mustafa Kayalar, Belediye Meclis Üyesi Ertan Güleç, mimarlık şirketinin sahibi ve otel müdürü de gözaltına alındı. Operasyonun ‘ihalelerde usulsüzlük’ ve ‘rüşvet’ olmak üzere 2 dalga halinde yapıldığı belirtildi.

CHP İZMİR VİLAYET TEŞKİLATI MUSTAFA KAYALAR’A SAHİP ÇIKTI

Gelişmelerin akabinde CHP İzmir Vilayet Başkanlığı’nın davetiyle CHP İzmir milletvekilleri, belediye liderleri İçişleri Bakanlığı tarafından vazifeden uzaklaştırılan Menderes Belediye Lideri Mustafa Kayalar’a dayanak vermek için bir ortaya geldi.

Toplanan CHP’liler “Menderes bizimdir, bizim kalacak”, “Mustafa Kayalar yalnız değildir” sloganı atarken CHP İzmir Vilayet Lideri Deniz Yücel, “Menderesliler Mustafa Kayalar’a sahip çıkıyor. Haksızlığa, darbeye karşı sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Mustafa Kayalar’ı ve Menderes’i kimseye yedirmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.