Çeşme Belediye Lideri: Kesinlikle araştırılacak

İzmir Çeşme’de çıkan yangın ağır uğraşlar sonucu söndürüldü. Çeşme Belediye Lideri Ekrem Oran “AFAD’ın ilimiz için yapmış olduğu fırtına ihtarının olduğu bir günde bu kadar büyük bir yangının olması kesinlikle araştırılacaktır” dedi.

Yangın, dün saat 22.10 sıralarında Çeşme ilçesine bağlı Ildır Mahallesi’nde çıktı. Argümana nazaran atılan bir izmaritten ötürü meskenlere yakın noktada çıkan yangın, rüzgarın da tesiriyle büyüdü. Alevleri gören vatandaşların durumu bildirmesi üzerine bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 5 arazöz, 3 birinci müdahale aracı ve belediye takımlarına ilişkin çok sayıda itfaiye aracının yanı sıra TOMA aracı sevk edildi.

Yangın bölgesi yakınındaki 8 konut, 3 restoran ve 3 baraka önlem gayeli boşaltılırken, alevler çok sayıda itfaiye grubunun müdahalesi ile denetim altına alındı. Soğutma çalışmaları devam eden yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Çeşme Belediye Lideri Ekrem Oran

UMARIM BU SON YANGIN OLUR

Bölgeye gelerek çalışmaları yerinde takip eden ve yangının denize yakın noktalarda büsbütün denetim altına alındığını, kuvvetli rüzgar nedeniyle doruklarda orta sıra harlamalar olduğunu belirten Çeşme Belediye Lideri Ekrem Oran, “Yangını denetim altına almış durumdayız. Bir hafta içerisinde üçüncü yangın ve umarım bu son olur. AFAD’ın ilimiz için yapmış olduğu fırtına ikazının olduğu bir günde bu kadar büyük bir yangının olması kesinlikle araştırılacaktır” dedi.

EVİN ÖNÜNDE İKİ TÜP VARDI

Tedbir emelli yaklaşık 15 tane konutun boşaltıldığını belirten Oran: “Alevler meskenlerin sıfır noktasına kadar gelmişti lakin anında yerinde müdahale ile alevleri denetim altına alarak çabucak soğutma çalışmalarına başlanıldı. Alevlerden ziyan gören mesken olmadı. Az evvel gördüm, kurtardığımız konutların bir adedinin önünde iki tane tüp vardı. Allah bizi korumuş” diye konuştu.

İNŞALLAH MESKENİM YANMAMIŞTIR

Alevlerin meskeninin önündeki ağaçlara kadar geldiğini tabir eden Emin Yüksel (57) ise “Sitelerden tanıdık birisinin ‘evin ardında yangın var’ diye telefon açmasının akabinde hanım ile dışarı çıkıp baktığımızda alevler bir dakika sürmeden konutun önündeki çam ağaçlarını sarmaya başladı. Daha evvelce istiflediğim odunlar da alev aldı ve şu an için konutumun yerinde durup durmadığını bilmiyorum. İnşallah yanmamıştır” halinde konuştu.

Öte yandan, Çeşme Ildır’daki yangınla ilgili toplumsal medya hesabından paylaşım yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, yangının denetim altına alındığını ve 2 gün sürecek olan kuvvetli rüzgarlardan ötürü vatandaşların önlemli ve dikkatli olması istikametinde tavsiyede bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.