Cebinden çıkardığı bir avuç bozuk parayı gösterip isyan etti

Çekmeköy’de esnafın ve vatandaşın meselelerini dinleyen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na yaklaşan bir vatandaş, cebinden çıkardığı bir avuç bozuk parayı gösterip isyan etti. Elindeki iki poşeti İmamoğlu’na gösteren vatandaş, “Benim bugün pazardan alışım budur. Cebimi açayım mı? 25 lira param vardı onu da kızımdan aldım” dedi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Ümraniye’de gerçekleştirdiği kavşak açılışının akabinde Çekmeköy’e geçerek esnaf ve pazar ziyaretinde bulundu. Esnaf ve vatandaşlar İmamoğlu’na yaşadıkların ekonomik problemleri anlatarak sıkıntı yandı.

Bir cafenin işletmecisi “Esnafın işi sıkıntı. Artırımlar; hem eserden geliyor, hem işçilikten geliyor, hem güçten geliyor. Satışlarımız düşük. 100 liralık akaryakıt almaya giderdik evvelden. Akaryakıt artardı lakin biz 100 liralık alırdık. Bizde de o denli. Ciro daima tıpkı lakin yarar daima düşüyor” kelamları ile içinde bulunduğu durumu anlattı.

“ZOR BİR PERİYOT ANCAK ATLATACAĞIZ”

İmamoğlu da “Allah dayanma gücü versin. Bu çeşit mekanlarım da oldu. 9-10 civarında. Krizlerin birinci sarstığı yerler olur bu çeşit yerler. Ancak bunu hak etmiyoruz. Hem bu millet hak etmiyor, hem sizin üzere teşebbüsçüler, esnaf hak etmiyor. Çözülecek. Kabiliyeti, kapasitesi, aklı, kazanma gücü yerinde bir toplumuz. Fakat bazen aksaklıklar yaşıyoruz. Sıkıntı bir devir ancak atlatacağız” dedi. Esnaf da “Umutsuz değiliz fakat bu güç periyoda nitekim acı içerek katlanıyoruz. İşten çıkaramayız hepsi evladımız. Hakkımızda hayırlısı” diye konuştu.

“1000 LİRALIK ELEKTRİK 5-6 BİN LİRA GELİYOR”

İmamoğlu mahalledeki bayan kuaförü ile de yaşadıkları problemler üzerine sohbet etti. Artan girdi maliyetlerinden şikayet eden esnaf “2 sene evvel elektrik 1000 lira geliyordu. Artık 5-6 bin lira geliyor. 2 ay bekleyince 10 bin lira geliyor. İnanılmaz yüksek sayılar. Bu sene düğünüm var. Konut kiraları 5-6 binden aşağı değil. Taban fiyatla geçinen insan bu konut kirasını nasıl ödeyebilir?” diye sordu. İmamoğlu “Bütün etkenler, çarpanlar bu türlü. Bunun genel manada tahlili ekonomik sorunun çözülmesi. Bir belediye bunu düzeltemiyor elbette. Destekliyor, yardımcı olmaya uğraş ediyor lakin bir yere kadar. Genel ekonomik sistemin düzelmesi lazım” dedi.

“HALKIN SESİ OLUN”

Esnaf da “Bizim muhalefetten talebimiz halkın sesi olabilmesi, bizim sesimizi duyurabilmesi. İş şu noktaya geldi; artık tek bir partiyle çözülemiyor. Birlik olup kaç partinin yan yana gelmesi gerekiyorsa gelmeli. Birlikten kuvvet doğar. Biz elimizden gereken dayanağı vereceğiz” diye konuştu.

“BÜTÜN KRİZLER BİR YANA ARTIK YAŞADIĞIMIZ BİR YANA”

İmamoğlu “Senle benim farkım yok. Sen de bir vatandaşsın ben de. Tamam bugün yöneticiyim lakin yarın değilim. Vatandaşım yani. İnan ki kaygılarınızı hissediyorum ve dertleniyorum; zira benim de yatırımlarım, işletmelerim oldu, ticaret yaptım, krizler gördüm. Ancak krizlerin hepsi bir yana artık yaşadığımız bir yana. Burada kabiliyet eksikliği çok yüksek” dedi.

“25 LİRAYLA GELDİM, ONU DA KIZIMDAN ALDIM”

İmamoğlu daha sonra semt pazarına gitti. Pazarda alışveriş yapan bir vatandaş elindeki poşetleri göstererek “Benim bugün pazardan alışım budur. Cebimi açayım mı? Pandemiye girdiğim günden beri kimse kapımı çalmadı. Kimse artık kapıma gelmesin. 25 lira param vardı onu da kızımdan aldım” diyerek elinde kalan bozuk paraları gösterdi.

Yaşlı bir vatandaş da “İmamoğlu, kedere düştük boğuluyoruz kurtar, kurtar. Kurbanlar adadım” diye seslendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.