Çavuşoğlu: Türkiye diyaloğa yönelik uğraşlara katkıda bulunmaya, sorumluluk almaya hazırdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ziyareti çerçevesinde İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile görüştü. İki Bakan, ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu konuşmasında şunları kaydetti:

“Sayın Bakan Lapid’e çok samimi ve açık bir biçimde gerçekleştirdiğimiz hem baş başa görüşmemizde hem de tıpkı vakitte heyetler ortası görüşmemizdeki tavrı için teşekkür ediyorum. Farklılıklarımıza karşın sürdürülebilir diyaloğun devam ettirilmesinin yararlı olacağı konusunda hem fikir olduk. Bu da birbirimizin hassasiyetlerine karşılıklı hürmet temelli olmalıdır. Bu yalnızca bizim iki taraflı ilgilerimiz için değil tıpkı vakitte bölgemizdeki barış açısından da yararlı olacaktır ki görüşmelerimiz sırasında bizlerde bölgesel hususlarla ilgili görüş alışverişinde bulunduk, bundan ötürü da teşekkür ediyorum. Müspet bir gündem üzerinden çalışmalarda bulunmak bizim anlaşmazlıklarımızı daha yapan bir halde ele almamıza da yardımcı olabilir. Sahiden de geçen Ramazan Ayı’nda devlet liderleri düzeyinde tesis etmiş olduğumuz diyalog sakinliğin korunmasına ait uğraşlara da katkıda bulunmuştur.”

“Bizler birçok alandaki bağlantılarımıza tekrar güç kazandırmaya ve bundan sonra farklı düzeneklerin toplantılarını tekrar oluşturmaya ve sivil havacılıkla ilgili görüşmeleri tekrar başlatmaya hem fikir olduk.”

“İsraillilerin Türkiye’yi ne kadar sevdiğinden bahsettiniz. Ben de her bir İsrailliden buraya geldiğimden itibaren tıpkı şeyi duydum. Sayılarda zati bunu tabir ediyor. Geçen sene İstanbul bir kent olarak ve Türkiye bir ülke olarak İsrailli turistlerin barış ülkeleri ortasında bir numaralı kent ve ülke olmuştur. Hasebiyle bizlerde daha fazla turistin farklı kentlerimize gelmesini bekliyoruz.”

“Tabii ki bizler tıpkı vakitte İsrail-Filistin uyuşmazlığını görüştük. Bildiğiniz üzere ben dün Devlet Lideri Abbas ve Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Onlarla da çok uygun görüşmelerimiz oldu. Birleşmiş Milletler parametreleri içerisinde iki devletli bir tahlilin kalıcı barış için tek tahlil olduğuna inanıyoruz.”

“Kudüs’le ilgili olarak hassasiyetleri paylaştım, birebir vakitte Mescid-i Aksa’nın kutsallığı ile ilgili hassasiyetleri paylaştım. Biz aramızdaki bağların normalleşmesinin bu çatışmanın barışçıl bir halde tahlile kavuşturulmasında olumlu bir tesire sahip olacağına da inanıyoruz. Her vakit olduğu üzere Türkiye olarak bizler her vakit yapan bir rol oynadık. Artık de Türkiye diyaloga yönelik gayretlere katkıda bulunmaya, sorumluluk almaya hazırdır.”      

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.